Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (568 słów)

Kiedy pora na pierwszą wizytę w gabinecie u ginekologa?

Kiedy pora na pierwszą wizytę w gabinecie u ginekologa? - GRAFIKA WE WPISIE BLOGOWYM W SERWISIE BORAMED

Artykuł 6 stycznia 2020  Haloursynow.pl

Pierwsza wizyta u ginekologa może być bardzo stresująca dla młodej pacjentki. Dlatego zapytaliśmy specjalistę o to, jak najlepiej się do niej przygotować i czego można się na niej spodziewać.

Kiedy pierwszy raz odwiedzić gabinet ginekologiczny i czego spodziewać się podczas wizyty? Jakie badania powinien wykonać lekarz i dlaczego? O to i inne nurtujące kwestie zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

--------------->Zobacz ofertę naszego Centrum Ginekologicznego w Warszawie<--------------

###

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Badanie ginekologiczne jest jedną z najbardziej intymnych procedur medycznych, która u wielu kobiet, a zwłaszcza dziewcząt, może wywołać uczucie wstydu. Osoba małoletnia (przed ukończeniem 18. roku życia) przed wizytą w poradni ginekologicznej powinna być przygotowana do badania, najlepiej przez matkę. Pozwoli to na poprawę samopoczucia młodej kobiety przed wykonaniem badania, poprawi poczucie pewności siebie i zmniejszy niepokój.
###

Kiedy zdrowa, młoda kobieta powinna po raz pierwszy odwiedzać gabinet ginekologiczny i dlaczego?

Pierwsza rutynowa wizyta w poradni ginekologicznej powinna odbyć się po pierwszej miesiączce. Celem takiej wizyty będzie ocena przebiegu cyklu miesiączkowego i wdrożenia profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV, które ustala się wspólne z rodzicami. Pierwsza wizyta ginekologiczna powinna również służyć edukacji małoletniej pacjentki na temat fizjologii żeńskiego układu rozrodczego oraz seksualności i stosowania różnych metod antykoncepcji (odpowiednio do wieku dziewczynki).

Jakie badania i z jaką częstotliwością powinna wykonywać małoletnia pacjentka?

Zaleca się, aby przeprowadzać badania profilaktyczne, w tym badanie cytologiczne co 12 miesięcy, u małoletnich aktywnych seksualnie kobiet powyżej 16. roku życia.

Jakie objawy powinny skłonić kobietę do wcześniejszej wizyty u lekarza?

Najczęstszymi wskazaniami do wizyty u lekarza ginekologa i przeprowadzenia badania ginekologicznego są: nieprawidłowe, obfite krwawienia z dróg rodnych, bóle brzucha, podbrzusza, urazy narządów płciowych, miednicy mniejszej, podejrzenie wady rozwojowej narządów płciowych, zaburzenia pokwitania, zaburzenia miesiączkowania, brak miesiączki, zakażenia narządów płciowych lub podejrzenie wykorzystania seksualnego.

Z jakimi problemami najczęściej przychodzą do ginekologa młode kobiety?

Istnieje wiele przyczyn zgłoszenia się po poradę ginekologiczną. Młode kobiety najczęściej zgłaszają się na wizytę profilaktyczną w celu oceny narządów miednicy i weryfikacji cytologicznej wymazu z szyjki macicy. Częstą przyczyną wizyt są też porady w zakresie antykoncepcji, dolegliwości bólowych podbrzusza oraz zaburzeń miesiączkowania.

Dlaczego wykonywanie cytologii jest tak ważne?

Z pewnością należy podkreślić, że rutynowe wykonywanie badania cytologicznego jest skuteczną metodą zapobiegania wystąpieniu raka szyjki macicy. W przypadku innych nowotworów narządu płciowego u kobiet nie ma tak dobrej metody przesiewowej. Jednak przeprowadzanie badań profilaktycznych z pewnością pozwala na rozpoznanie ewentualnych patologii we wczesnym stadium zaawansowania. Oczywiście leczenie każdego rozpoznanego problemu wymaga indywidualizacji postępowania jednak jeszcze raz chciałbym podkreślić rolę edukacji kobiet w zakresie fizjologii narządu płciowego, która powinna być także realizowana w trakcie rutynowych spotkań z ginekologiem.

Dziękuję za rozmowę.

....................................

Cały artykuł przeczytasz na: https://www.haloursynow.pl/artykuly/kiedy-pora-na-pierwsza-wizyte-w-gabinecie-u-ginekologa,13899.htm

###
Ciąża zagrożona. Z czego wynika? Jak o nią dbać?
To musi wiedzieć każda mama: jak dbać o siebie po ...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A