Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (672 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 31 tydzień

Ciąża – 31. tydzień ciąży

Rozpoczął się 31. tydzień ciąży. Wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy przyszła mama wraz z najbliższymi powitają na świecie maluszka. Na tym etapie ciąży kobiecie mogą towarzyszyć różne często skrajne emocje. Wahania nastroju są spowodowane szalejącymi hormonami, ale także często, zwłaszcza w przypadku kobiet, które po raz pierwszy zostaną mamą, niewiedzą i strachem przed nieznanym jakim jest poród i macierzyństwo.

Zmiany w organizmie kobiety

W 31. tygodniu ciąży dno macicy znajduje się w połowie odległości między mostkiem, a pępkiem mamy. Rosnąca macica powoduje ucisk oraz przemieszczenie sąsiadujących narządów wewnętrznych. Może to powodować nieprzyjemne dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego oraz układu moczowego. W dalszym ciągu z różnym nasileniem kobiecie ciężarnej może dokuczać zgaga, niestrawność, zaparcia czy częstsze uczucie parcia na pęcherz.

W drugiej połowie ciąży następuje intensywne przygotowanie piersi do okresu karmienia. Pod wpływem hormonów rozwijają się pęcherzyki mleczne oraz sieć przewodów mlecznych. Produkcja mleka rozpoczyna się już ok. 16. tygodnia ciąży. Pod koniec trwania ciąży kobieta może zaobserwować pojawienie się na sutkach niewielkiej ilości mleka. Jest to stan fizjologiczny. Niekiedy powoduje to uczucie dyskomfortu. Przyszła mama może nabyć specjalne wkładki laktacyjne, które ochronią przed zabrudzeniem bielizny i ubrań.

Brzuch przyszłej mamy z każdym dniem staje się coraz większy. Może utrudniać wykonywanie codziennych czynności, powodować problemy z chodzeniem czy wygodnym ułożeniem się do snu. Przyszła mama powinna zadbać o siebie i jak najwięcej czasu poświęcić na relaks i odpoczynek. Należy także pamiętać, że umiarkowana aktywność fizyczna i ruch pozytywnie wpływa na samopoczucie. Dlatego warto, by przyszła mama w miarę możliwości znalazła chwilę na spacer.

Ostatnie tygodnie ciąży to intensywny czas przygotowań do przyjścia na świat maluszka. Pojawia się syndrom „wicia gniazda" polegający na przygotowywaniu domu na przyjście dziecka i gromadzeniu wyprawki. Pod koniec ciąży, zwłaszcza u kobiet które po raz pierwszy powitają dziecko na świecie, mogą towarzyszyć obawy dotyczące porodu oraz macierzyństwa. W przygotowaniu do tego wydarzenia pomocne są zajęcia w szkole rodzenia oraz spotkania z położną. Na tym etapie dobrze jest opracować plan porodu oraz przedyskutować z partnerem obecność osoby towarzyszącej podczas porodu.

Rozwój dziecka

W dalszym ciągu maluszek magazynuje pod skórą tkankę tłuszczową. W ostatnich tygodniach życia płodowego dziecko przybiera na wadze najwięcej. W ciągu tygodnia jego masa ciała może zwiększyć się nawet o 200 gramów.

Trzeci trymestr ciąży to także czas dynamicznego rozwoju układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. Następuje intensywny proces fałdowania kory mózgowej. Każdego dnia powstają setki tysięcy nowych komórek nerwowych. Tworzy się sieć połączeń i szlaków między nimi, umożliwiająca przesyłanie impulsów nerwowych. Dzięki czemu maluszek może m.in. wykonywać bardziej skoordynowane ruchy, odbierać i reagować na bodźce zewnętrzne czy nabywać nowe umiejętności.

Rozwija się układ odpornościowy dziecka. Pod koniec ciąży organizm matki rozpoczyna produkcję przeciwciał, które są transportowane przez pępowinę do płodu. Po urodzeniu przeciwciała pomogą noworodkowi w walce z drobnoustrojami w pierwszych dniach życia poza organizmem matki.

31. tydzień ciąży – jakie badania?

Pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży według Standardu Opieki Okołoporodowej powinna odbyć się kolejna obowiązkowa konsultacja u lekarza prowadzącego ciążę. Regularne wizyty kontrolne pozwalają upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo. Ilość wizyt jest ustalana indywidualnie i zależna od przebiegu ciąży oraz stanu zdrowia pacjentki i płodu.


Podczas wizyty kontrolnej lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi badanie ginekologiczne, oceni czynność serca płodu oraz ryzyko ciążowe. Wykona także pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała pacjentki. Na konsultację należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, a u kobiet Rh (-) przeciwciała anty-D.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie kolejnego USG. Badanie ultrasonograficzne w trzecim trymestrze ma na celu ocenę wzrastania płodu lub ewentualną ocenę dobrostanu płodu w wybranych sytuacjach klinicznych oraz określenie przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego (w przypadku, gdy nie jest znana data OM i/lub nie było wykonane badanie ultrasonograficzne w I trymestrze ciąży).

Badanie ultrasonograficzne trzeciego trymestru pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży można wykonać w naszych placówka przy ul. Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 oraz przy ul. Beli Bartóka 8 lok. U/A. W celu uzyskania informacji na temat badania lub umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu. 

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 32 t...
Program Badań Prenatalnych BORAMED i BORAMED KEN –...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A