Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (692 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 32 tydzień

Ciąża – 32. tydzień ciąży

32. tydzień ciąży to początek ósmego miesiąca oraz niemal połowa trzeciego trymestru. Niewiele czasu dzieli rodziców od momentu, kiedy powitają na świecie małego człowieka. Ostatnie tygodnie ciąży przyszła mama powinna poświęcić na odpoczynek oraz spakowanie torby do szpitala. Warto pamiętać, że maluszek nie zawsze przychodzi na świat w wyliczonym terminie porodu i dobrze jest przygotować się na ewentualny poród przedwczesny.

Zmiany w organizmie kobiety

W 32. tygodniu ciąży dno macicy sięga połowie odległości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Mięsień macicy to niezwykle elastyczny narząd, który w okresie ciąży zwiększa się nawet 500-krotnie, dostosowując się do wielkości rozwijającego się płodu. Umożliwia rozwój dziecka oraz chroni go od momentu zapłodnienia aż do porodu.

Powiększająca się macica powoduje przesunięcie oraz ucisk sąsiadujących narządów wewnętrznych. Skutkować to może pojawieniem się różnych dolegliwości. Pod koniec ciąży kobiecie dokuczać mogą nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, układu moczowego czy układu oddechowego. Należą do nich zaparcia, nudności, zgaga, częstsze uczucie parcia na pęcherz, nietrzymanie moczu, hemoroidy. Przyszła mama może coraz częściej odczuwać duszność oraz mieć trudności z wzięciem głębszego wdechu. Występowanie oraz nasilenie powyższych dolegliwości jest kwestią indywidualną. W przypadku niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

U wielu kobiet w tym okresie pojawia się stres oraz obawy związane z porodem i pojawieniem się nowego członka rodziny. Samopoczucie przyszłej mamy może być nie najlepsze. Dlatego powinna jak najwięcej czasu poświęcić na odpoczynek i regenerację.

Rosnący płód ma coraz mniej miejsca w macicy. Dlatego ruchy maluszka, który do tej pory były dla ciężarnej przyjemnym doświadczeniem, mogą stać się bolesne i powodować dyskomfort.

Rozwój dziecka

W tym okresie następuje szybkie zwiększanie masy ciała płodu. Dziecko zajmuje już niemal całą macicę i powoli przyjmuje ostateczną pozycję porodową. Większość narządów wewnętrznych płodu jest już w pełni wykształcona i podjęła pełnienie swoich funkcji. Dziecko ma bardzo duże szanse na przeżycie poza organizmem matki w przypadku porodu przedwczesnego.

Płód otwiera oczy w okresie czuwania oraz zamyka podczas snu. Źrenice kurczą się i rozszerzają pod wpływem światła, które dociera do macicy. Maluszek ma już brwi, rzęsy i paznokcie. Pod skórą odkłada się co raz więcej tkanki tłuszczowej, która stanowi już ok. 10% masy ciała płodu.

Wśród narządów wewnętrznych najpóźniej i najdłużej rozwijają się płuca oraz mózg i układ nerwowy. W ostatnich tygodniach ciąży kora mózgu ulega intensywnemu procesowi fałdowania. Powstają nowe komórki nerwowe oraz połączenia pomiędzy nimi. Rozwój mózgu będzie trwał jeszcze po narodzinach dziecka. Płuca rozprężają się, przygotowując się na podjęcie pracy po porodzie. W dalszym ciągu trwa produkcja surfaktantu, czyli substancji zapobiegającej sklejaniu i zapadaniu pęcherzyków płucnych.

Z każdym tygodniem maluszkowi jest coraz ciaśniej w brzuchu mamy. Jego ruchy nie są już tak swobodne jak w do tej pory, mimo, że objętość płynu owodniowego w okolicach 32. tygodnia ciąży jest największa. Płyn owodniowy jest niezbędny, aby dziecko mogło prawidłowo rozwijać się w macicy. Chroni płód przed infekcjami i urazami, dostarcza składników odżywczych oraz zabezpiecza skórę płodu przed wyschnięciem i utrzymuje stałą temperaturę.

32. tydzień ciąży – jakie badania?

Pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży według Standardu Opieki Okołoporodowej powinna odbyć się kolejna obowiązkowa konsultacja u lekarza prowadzącego ciążę. Regularne wizyty kontrolne pozwalają upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo. Ilość wizyt jest ustalana indywidualnie i zależna od przebiegu ciąży oraz stanu zdrowia pacjentki i płodu.


Podczas wizyty kontrolnej lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi badanie ginekologiczne, oceni czynność serca płodu oraz ryzyko ciążowe. Wykona także pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała pacjentki. Na konsultację należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, a u kobiet Rh (-) przeciwciała anty-D.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie kolejnego USG. Badanie ultrasonograficzne w trzecim trymestrze ma na celu ocenę wzrastania płodu lub ewentualną ocenę dobrostanu płodu w wybranych sytuacjach klinicznych oraz określenie przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego (w przypadku, gdy nie jest znana data OM i/lub nie było wykonane badanie ultrasonograficzne w I trymestrze ciąży).

Badanie ultrasonograficzne trzeciego trymestru pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży można wykonać w naszych placówka przy ul. Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 oraz przy ul. Beli Bartóka 8 lok. U/A. W celu uzyskania informacji na temat badania lub umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu.

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 33 t...
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 31 t...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A