Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
4 minut(y) czytania (750 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 34 tydzień

Ciąża – 34. tydzień ciąży

Do porodu pozostało niewiele czasu. Należy pamiętać, że maluszek może przyjść na świat w każdej chwili. Dobrze by przyszła mama była przygotowana na taką ewentualność. W przypadku porodu przedwczesnego dziecko ma bardzo duże szanse na przeżycie poza organizmem matki.

Zmiany w organizmie kobiety

Trzeci trymestr ciąży jest bardzo wymagającym czasem dla organizmu matki. Powiększająca się macica, rosnący płód oraz dodatkowy ciężar mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Pojawiają się także zaburzenia i wahania nastroju. Dlatego przyszła mama powinna zadbać także o swoje zdrowie psychiczne i emocje.

Kobiecie towarzyszyć mogą różne, często skrajne emocje. Z jednej strony przyszła mama nie może doczekać się już momentu, kiedy powita swojego maluszka na świecie. Z drugiej jednak pojawia się niepewność oraz strach przed nieznanym jakim jest poród.

U wielu ciężarnych pod koniec ciąży pojawia się tzw. syndrom „wicia gniazda". Polega na przygotowywaniu domu i otoczenia na przyjście dziecka. Syndrom mógł być obecny już na wcześniejszych etapach ciąży, ale pod koniec jej trwania jest naprawdę silny. Pomimo odczuwania potrzeby urządzania czy sprzątania, przyszła mama powinna jak najwięcej czasu poświęcić na odpoczynek i regenerację.

Rozwój dziecka

Rozwój płodu jest już niemal zakończony. Większość narządów wewnętrznych jest już w pełni rozwinięta i podjęła pełnienie swoich funkcji. Dziecko jest już prawie gotowe do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem swojej mamy.

Na tym etapie ciąży płód intensywnie przybiera na wadze. Tygodniowy przyrost masy może wynosić nawet 200 gramów. Pod skórą gromadzi się coraz więcej tkanki tłuszczowej. Skóra jest zaróżowiona i nie jest już przeźroczysta. Pokrywa ją warstwa ochrona mazi płodowej. Meszek płodowy stopniowo zanika.

W 34. tygodniu trwa przystosowywanie płuc do podjęcia pracy po porodzie. Maluszek wykonuje ruchy oddechowe klatką piersiową oraz ćwiczenia przygotowujące do procesu oddychania. Połyka także płyn owodniowy. W ten sposób trenuje również układ pokarmowy i układ moczowy.

Dojrzewa układ płciowy. U dziewczynek tworzą się jajniki. U chłopców jądra powinny znajdować się już w mosznie. Niezstąpienie jąder przed porodem (zatrzymanie ich w pachwinie lub w jamie brzusznej) nosi nazwę wnętrostwa.

Ostatnie tygodnie ciąży to intensywny okres rozwoju układu odpornościowego, który będzie trwał jeszcze wiele lat po narodzinach. Przez łożysko przekazywane są od matki różnego rodzaju przeciwciała.

Maluszek jest na tyle duży, że zajmuje już niemal całą macicę i nie ma możliwości wykonywania swobodnego obrotu czy fikołków. W okolicach 34. tygodnia ciąży płód przyjmuje ostateczną pozycję porodową. Większość dzieci ustawia się główką w dół. Takie ułożenie płodu pozwala na przejście przez kanał rodny bez większych trudności. Jest najbezpieczniejsze zarówno dla matki jak i dziecka.

Niewielki odsetek stanowi ułożenie poprzeczne, skośne lub miednicowe.W niektórych przypadkach poród w taki położeniu płodu jest utrudniony lub nawet niemożliwy. O sposobie porodu decyduje lekarz, który wybierze najbardziej bezpieczne rozwiązanie dla matki i dziecka zgodne z aktualnymi wytycznymi.

34. tydzień ciąży – jakie badania?

Według zaleceń Standardu Opieki Położniczej podczas kolejnej wizyty pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży lekarz ginekolog przeprowadzi wywiad oraz badanie położnicze i badanie gruczołów sutkowych. Wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała pacjentki. Oceni czynność serca płodu i ruchy płodu. Zaleci także przyszłej mamie liczenie ruchów płodu w domu. Istotnym elementem jest także ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji.

Na kolejną wizytę należy wykonać badanie ogólne moczu, morfologię krwi, antygen Hbs oraz przeciwciała/antygen HIV. W przypadku kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia należy zrobić badania w kierunku kiły oraz HCV.

Liczenie ruchów płodu – jak wykonać?

Ocena ilości ruchów płodu jest ważnym elementem monitorowania jego dobrostanu. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników liczenie ruchów znajdującego się w macicy maluszka powinnyśmy rozpocząć od około 30 tygodnia ciąży.

Jednym ze sposób jest liczenie ruchów płodu przez określony czas. Zwykle jest to 1-2 godziny w ciągu dnia kiedy maluszek jest najbardziej aktywny. Dobrym pomysłem jest, aby przed przystąpieniem do liczenia ruchów płodu ciężarna zjadła zbilansowany posiłek. Przyszła mama powinna znaleźć zaciszne miejsce, usiąść lub położyć się, a następnie skoncentrować na ruchach dziecka. Kobieta może położyć rękę na brzuchu, aby lepiej poczuć aktywność maluszka. Rozpoczynamy liczenie od momentu wyczucia pierwszego ruchu dziecka. Liczba aktywnością w ciągu dwóch godzin to minimum 10 ruchów płodu. Zapisujemy czas, który upłynął pomiędzy każdą aktywnością i ilość wykonanych przez maluszka ruchów. Należy pamiętać, że serię następujących po sobie aktywności płodu, odczytujemy jako jeden ruch. Powtarzajmy tę czynność codziennie.

Przyszła mama nie powinna porównywać aktywności swojego maluszka z doświadczeniami innych ciężarnych. Należy pamiętać, że przebieg każdej ciąży jest inny. Tempo i ilość ruchów dziecka mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników. W przypadku wystąpienia wątpliwości lub jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z położną lub lekarzem.

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 35 t...
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 33 t...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A