Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
4 minut(y) czytania (740 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 36 tydzień

Ciąża – 36. tydzień ciąży

36. tydzień ciąży to początek ostatniego, dziewiątego miesiąca. Przyszła mama coraz bardziej odczuwa zmęczenie i staje się zniecierpliwiona. Jednak już niedługo powita swoje długo wyczekiwane maleństwo na świecie. Dziecko ma już rozwinięte wszystkie narządy wewnętrzne, a jego zmysły funkcjonują prawidłowo. Jest przygotowany do życia poza brzuszkiem mamy.

Zmiany w organizmie kobiety

W okolicach 36. tygodnia ciąży macica jest maksymalnie rozciągnięta. Dno macicy jest wysoko i przylega do łuków żebrowych, powodując ucisk na żołądek. Przyszła mama z tego powodu może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości – zgaga oraz nudności. Ulgę może przynieść stosowanie odpowiedniej diety oraz spożywanie mniejszych porcji posiłków. Pomocne bywa także przyjęcie pozycji leżącej na lewym boku. Zapobiega to cofaniu się treści żołądkowej do przełyku.

U niektórych ciężarnych pod koniec ciąży pojawiają się hemoroidy. Przyczyną są zmiany w układzie krwionośnym oraz ucisk na dolny odcinek układu pokarmowego i zmniejszona perystaltyka jelit. Występowanie hemoroidów nie stanowi zagrożenia dla matki ani płodu. Hemoroidy nie są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. W celu złagodzenia dolegliwości związanych z pojawieniem się hemoroidów można zastosować bezpieczne maści i czopki. Warto też spożywać więcej produktów zawierających błonnik oraz zadbać o nawodnienie.

Podczas ciąży zachodzi wiele zmian w układzie krwionośnym. Pod koniec trzeciego trymestru naczynia krwionośne stają się bardziej kruche, mogą pękać i powodować zwiększone krwawienia. Przyszłej mamie może szczególnie dokuczać dyskomfort związany z dziąsłami. Pomimo tego nadal należy dbać o prawidłową codzienną higienę jamy ustanej. Wszelkie infekcje (nie tylko jamy ustnej) mogą być przyczyną porodu przedwczesnego.

Rozwój dziecka

Organizm płodu osiągnął pełną dojrzałość. Maluszek jest gotowy do przyjścia na świat. Narządy wewnętrzne i układy są wykształcone. W przypadku porodu w 36. tygodniu ciąży większość dzieci jest w stanie samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki. Dziecko urodzone w 36. tygodniu ciąży

W ostatnich tygodniach ciąży maluszek przybiera na wadze najwięcej. Tygodniowy przyrost masy ciała wynosi ok. 150-200 gramów. Dzieje się tak dzięki gromadzeniu pod skórą tkanki tłuszczowej, która utrzymuje prawidłową termoregulację organizmu dziecka.

Najpóźniej do 36. tygodnia ciąży płód ustawia się w ostatecznej pozycji porodowej. Główka dziecka powoli zaczyna kierować się do kanału rodnego. Pojawiają się skurcze przepowiadające. W przypadku, kiedy skurcze stają się regularne, nasilają się i nie zanikają po zmianie pozycji należy udać się do szpitala.

36. tydzień ciąży – jakie badania?

Według zaleceń Standardu Opieki Położniczej podczas kolejnej wizyty pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży lekarz ginekolog przeprowadzi wywiad oraz badanie położnicze i badanie gruczołów sutkowych. Wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała pacjentki. Oceni czynność serca płodu i ruchy płodu. Zaleci także przyszłej mamie liczenie ruchów płodu w domu. Istotnym elementem jest ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji.

Podczas wizyty między 35. a 37. tygodniem ciąży należy pobrać wymaz z pochwy i odbytu na posiew w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (Streptococcus agalactie - GBS). W Polsce około 20% kobiet jest nosicielkami paciorkowców z grupy B. Występowanie bakterii u matki w większości przypadków nie wywołuje objawów. Jednak u noworodków zakażenie Streptococcus agalactie może powodować zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę i stanowić stan zagrożenia życia. W przypadku dodatniego wyniku lub jego braku stosuje się antybiotykoterapię śródporodową.

Na kolejną wizytę należy wykonać badanie ogólne moczu, morfologię krwi, antygen Hbs oraz przeciwciała/antygen HIV. W przypadku kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia należy zrobić badania w kierunku kiły oraz HCV.

Liczenie ruchów płodu – jak wykonać?

Ocena ilości ruchów płodu jest ważnym elementem monitorowania jego dobrostanu. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników liczenie ruchów znajdującego się w macicy maluszka powinnyśmy rozpocząć od około 30 tygodnia ciąży.

Jednym ze sposób jest liczenie ruchów płodu przez określony czas. Zwykle jest to 1-2 godziny w ciągu dnia kiedy maluszek jest najbardziej aktywny. Dobrym pomysłem jest, aby przed przystąpieniem do liczenia ruchów płodu ciężarna zjadła zbilansowany posiłek. Przyszła mama powinna znaleźć zaciszne miejsce, usiąść lub położyć się, a następnie skoncentrować na ruchach dziecka. Kobieta może położyć rękę na brzuchu, aby lepiej poczuć aktywność maluszka. Rozpoczynamy liczenie od momentu wyczucia pierwszego ruchu dziecka. Liczba aktywnością w ciągu dwóch godzin to minimum 10 ruchów płodu. Zapisujemy czas, który upłynął pomiędzy każdą aktywnością i ilość wykonanych przez maluszka ruchów. Należy pamiętać, że serię następujących po sobie aktywności płodu, odczytujemy jako jeden ruch. Powtarzajmy tę czynność codziennie.

Przyszła mama nie powinna porównywać aktywności swojego maluszka z doświadczeniami innych ciężarnych. Należy pamiętać, że przebieg każdej ciąży jest inny. Tempo i ilość ruchów dziecka mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników. W przypadku wystąpienia wątpliwości lub jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z położną lub lekarzem. 

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 37 t...
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 35 t...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A