Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
bg cookies

Boramed WarszawaEcho serca

Echo serca to badanie, które wykorzystuje się w diagnostyce chorób układu krążenia. Jest to świetna metoda na zbadanie prawidłowej pracy organu, od którego w dużej mierze zależy komfort naszego życia.
 

Echo serca w Warszawie

Echo serca to badanie, które wykorzystuje się w diagnostyce chorób układu krążenia. Jest to świetna metoda na zbadanie prawidłowej pracy organu, od którego w dużej mierze zależy komfort naszego życia. Przed jego wykonaniem dobrze zorientować się, jak on będzie ono wyglądało i jak należy się do niego przygotować.

Echo serca - kiedy lekarz powinien zlecić badanie?

Echo serca zalecane jest większości osób, które cierpią na schorzenia układu krążeniowego. Niepokojące bóle w klatce piersiowej, a także szmery wysłuchiwane przez lekarza nad sercem, arytmie są wskazaniem do przeprowadzenia badania. Również wszelkiego rodzaju zaburzenia rytmu powinny zostać dokładnie sprawdzone. Echo serca pozwala zmierzenie tzw. frakcji wyrzutowej, która w procentowym wskaźniku określa ilość krwi przepompowanej w czasie jednego skurczu. Minimalne wskaźniki powinny mieścić się w granicach 52-74%. Badanie pozwala wykryć niedające objawów wrodzone schorzenia serca, będące ryzkiem podczas np. uprawiania sportu. Diagnostyka echokardiograficzna jest przydatnym narzędziem w diagnostyce:

  • choroby niedokrwiennej, ocenie osób po zawale
  • choroby zakrzepowo-zatorowej,
  • zapalenia mięśnia serca ,
  • infekcyjnego zapalenia wsierdzia,
  • zapalenia osierdzia,
  • wrodzonych wad serca, szczególnie przy historii takich wad w rodzinie,
  • zaburzeń rytmu serca, w tym migotania przedsionków,
  • nadciśnienia tętniczego
  • kardiomiopatii.

Echo serca przeprowadza się również u osób po zawałach.

Echo serca - jak wygląda badanie?

Echo serca to badanie w pełni nieinwazyjne i bezbolesne. W formie przezklatkowej polega ono na przyłożeniu do klatki piersiowej pacjenta głowicy urządzenia, która wysyłając fale dźwiękowe, wychwytuje echo. Lekarz, przeprowadzający badanie, na ekranie urządzenia śledzi obraz serca i jest w stanie dostrzec wszelkie nieprawidłowości. Przez kilkanaście minut, kiedy trwa diagnostyka, pacjent nie może się ruszać. Nieco inaczej wygląda badanie w formie przezprzełykowej. W tym wypadku konieczne jest znieczulenie tylnej ściany gardła i wprowadzenie do jamy ustnej badanego specjalistycznej sondy. Jest to jednak znacznie rzadziej wykonywany typ badania.

Echo serca - o czym należy pamiętać przed badaniem?

Przygotowanie do badania zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj echa serca zalecił nam lekarz. Badanie przezklatkowe nie wymaga żadnych konkretnych przygotowań, poza poinformowaniem lekarza o ewentualnych wcześniejszych problemach z sercem. Badanie z kategorii echo serca można bez problemu przeprowadzić w specjalistycznym gabinecie pod okiem doświadczonych specjalistów. Badanie echo serca metodą przezklatkową wykonujemy w naszej klinice w Warszawie, ul. Bora-Komorowskiego 21/307 (Praga Południe).

Oferowane usługi wykonywane są w:
Centrum Medyczne Boramed
ul. Bora Komorowskiego 21 lok. 307
Rejestracja tel. +48 22 25 01 577Rejestracja online
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A