Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
Image
bg cookies

Badania USG tarczycy Warszawa

Badanie to należy do podstawowych świadczeń z zakresu diagnostyki obrazowej wykonywanych w obu naszych warszawskich placówkach. Umożliwia także wykrycie na jego płatach ewentualnych zmian takich jak guzki, czy torbiele, które będąc niewyczuwalne pod palcami mogły zostać niezauważone przez lekarza podczas badania palpacyjnego.
 

W diagnostyce chorób tarczycy szczególne znaczenie ma metoda ultradźwiękowa. Ze względu na dostępność, nieinwazyjność i wysoką zawartość informacji badanie USG tarczycy jest priorytetem po badaniu fizykalnym. Bezpieczeństwo jest dodatkowym i bardzo ważnym argumentem przemawiającym za powszechnym stosowaniem ultradźwięków w diagnostyce chorób tarczycy. W gabinecie lekarskim w Warszawie na Pradze Południe oraz na Ursynowie można poddać się badaniu USG tarczycy.

Specjalistyczne badanie USG w Warszawie - skontaktuj się z nami lub zamów wizytę on-line!

Kiedy zlecane jest wykonanie USG tarczycy?


    Czasami podczas rutynowych badań krwi ujawnia się nieprawidłowy poziom TSH, czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, który stymuluje tarczycę do produkcji i wydzielania hormonów tarczycy. Jest to pierwsze wskazanie do skierowania pacjenta na badanie ultrasonograficzne. Innym powodem jest powiększenie obwodu szyi, gdy endokrynolog diagnozuje zmiany w obrębie tarczycy np. torbiele.

USG tarczycy jest obok badania krwi określającego poziom TSH i innych hormonów jednym ze standardowych działań podejmowanych przy podejrzeniu schorzeń tego gruczołu. Zalecane jest więc szczególnie wtedy, gdy wystąpi powiększenie obwodu szyi lub też pacjent skarży się na dolegliwości wskazujące na niedoczynność, czy nadczynność tarczycy. USG wykonuje się też profilaktycznie u kobiet w ciąży, a także u małych dzieci. W przypadku tego badania nie istnieją więc żadne ograniczenia wiekowe. Przynajmniej raz na rok zaleca się również wykonanie badania u osób, u których stwierdzono już chorobę gruczołu.

Jakie znaczenie diagnostyczne ma USG tarczycy?


   W badaniu ultrasonograficznym można wykryć powiększenie tarczycy. Jest to specjalna formacja, w której odbywa się produkcja hormonów gruczołu. Jego wzrost prowadzi do nadczynności tarczycy. USG pozwala również zdiagnozować chorobę Hashimoto ( autoimmunologiczne zapalenie tarczycy). Szczególną uwagę zwraca się na takie zmiany, jak guzki tarczycy, czyli obszary znacznego wzrostu tkanki. Na USG tarczycy węzły mogą prezentować się, jako jasne lub prawie czarne plamy. Powodem takiego obrazu jest echogeniczność węzłów, która może być zwiększona lub zmniejszona.

   Węzły chłonne mogą ulegać zwapnieniu powodując niszczenie tkanki tarczycy. W sytuacji, gdy węzeł ma wyraźne kontury oraz ciemną obwódkę na brzegach, zmiana ma charakter łagodny. Aby dokładnie to zdiagnozować, istnieje konieczność wykonania biopsji cienkoigłowej. W opisie lekarz wskazuje takie dane jak: lokalizację i wielkość węzłów, kontury oraz cechy krążenia krwi w badanym węźle. Podczas USG tarczycy lekarz może także zdiagnozować gruczolaka, który jest łagodnym nowotworem.

USG tarczycy pozwala endokrynologowi ocenić gruczoł pod kątem:

  • położenia,
  • wielkości,
  • kształtu,
  • struktury.

Umożliwia także wykrycie na jego płatach ewentualnych zmian takich jak guzki, czy torbiele, które będąc niewyczuwalne pod palcami mogły zostać niezauważone przez lekarza podczas badania palpacyjnego. Jest to więc kluczowe narzędzie umożliwiające ocenę stanu gruczołu, a co za tym idzie, rozpoznanie ewentualnej choroby.

 

Czy trzeba przygotować się do USG tarczycy?


    Ultradźwięki tarczycy nie wymagają specjalnego przygotowania: ten narząd nie jest związany z układem trawiennym, dlatego nie ma ograniczeń w przyjmowaniu pokarmu i schemacie picia. Badanie USG tarczycy jest nieinwazyjne, pacjent leży na leżance z odsłoniętą szyją, lekarz przykłada do niej głowicę posmarowaną żelem i dokonuje odczytu obrazu. Warto takie badanie wykonywać, co dwa lata, aby szybko rozpoznać ewentualne schorzenia w obrębie narządu tarczycy. Nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonania USG tarczycy, wyjątkiem są tylko duże zmiany skórne w obszarze przykładania głowicy.Badanie to należy do podstawowych świadczeń z zakresu diagnostyki obrazowej wykonywanych w obu naszych warszawskich placówkach.

 

Oferowane usługi wykonywane są w:
Centrum Medyczne Boramed
ul. Bora Komorowskiego 21 lok. 307
Rejestracja tel. +48 22 25 01 577Rejestracja online
Centrum Medyczne Boramed KEN
ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A
Rejestracja tel. +48 22 53 53 600Rejestracja online
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A