Anty-TG to swoiste przeciwciała w stosunku do tyreoglobuliny (TG), która jest hormonem produkowanym przez tarczycę. Hormon ten jest szczególnie ważny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Odpowiada bowiem za syntezę i magazynowanie hormonów tarczycy trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4)
W jakim celu wykonuje się badanie anty-TG
Test na przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie służy przede wszystkim do diagnozowania chorób autoimmunologicznych dotyczących tarczycy. Badanie można zlecić, gdy wystąpią objawy zapaleni tarczycy lub wola (powiększenie tarczycy) lub jeśli badania sprawdzające poziom T3, T4 lub hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi wykazywało nieprawidłowości. Dodatkowo oznaczenie anty-TG jest wykorzystywane w wykrywaniu wznowy raka tarczycy.
Badanie anty-TG- jakie są normy
Wartości prawidłowe mogą się różnić w zależności od zastosowanej metody analitycznej. Za normę uznaje się najczęściej wartości poniżej 100 IU/ml. Uzyskany wynik powinien być zinterpretowany przez lekarza, który uwzględni również pozostałe wyniki i objawy kliniczne. Zbyt wysoki poziom anty-TG może świadczyć o chorobach autoimmunologicznych tarczycy, np. chorobie Gravesa-Basedova lub Hashimoto lub chorobie nowotworowej tarczycy Zbyt niska wartość przeciwciał tyreoglobuliny lub w ogóle ich brak, świadczy o usunięciu gruczołu tarczycowego lub przebyciu terapii radiojodem.