Blisko 4% ciężarnych przechodzi w ostatnim trymestrze ciąży cholestazę – chorobę, która nieleczona może mieć groźne skutki dla zdrowia nie tylko przyszłej mamy, ale przede wszystkim dziecka. O tym jak rozpoznać jej pierwsze objawy rozmawiamy z lek. med. Tomaszem Oleksikiem specjalizantem ginekologii i położnictwa z Centrum Medycznego „Boramed".
– Czym jest cholestaza? Dlaczego kobiety na nią chorują?
Cholestaza ciężarnych to choroba wątroby pojawiająca się w najczęściej w III trymestrze ciąży, polegająca na zastoju żółci. Jest on spowodowany upośledzonym wydalaniem na poziomie hepatocytów (komórek wątrobowych) i prowadzi do odkładania się produktów metabolizmu wątrobowego.
Schorzenie najczęściej pojawia się w okresie 28-32 tyg. ciąży, co wiąże się z przyczyną jej wystąpienia – zwiększonym wydzielaniem hormonów (estrogenu i progesteronu). Czynnik hormonalny wydaje się być najczęstszą przyczyną zachorowań, natomiast należy wspomnieć także o czynniku środowiskowo-żywieniowym, a także genetycznym.
– Jak rozpoznać tę chorobę? Czy można jej nie zauważyć, pomylić z innymi dolegliwościami?
Najczęstszą dolegliwością jest świąd skóry bez wysypki. W przypadku zauważenia takiego objawu należy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. Swędzenie początkowo obejmuje stopy i dłonie, szczególnie w porze wieczornej. Na skórze pojawiają się linijne otarcia spowodowane drapaniem. Po kilku tygodniach może dojść do zażółcenia skóry, błon śluzowych i białkówki oka. Po porodzie, w ciągu ok. 3 tygodni, objawy stopniowo ustępują.
– Jakie mogą być skutki nieleczonej cholestazy?
Nieleczona cholestaza ma najczęściej łagodny przebieg dla ciężarnych, jednak niesie za sobą wysokie ryzyko powikłań niebezpiecznych dla płodu. Znacznie podwyższa ryzyko porodu przedwczesnego i związanych z nim niedotlenieniem okołoporodowym, a nawet zgonem okołoporodowym dziecka. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza, zastosowanie odpowiedniego leczenia i ew. wcześniejsza indukcja porodu.
– Czy jednorazowe zachorowanie zwiększa szansę na zachorowanie w kolejnej ciąży?
Niestety wystąpienie objawów w jednej ciąży niesie za sobą wysokie ryzyko (40-90%), iż powtórzą się one w kolejnej. Wiedząc o tej zależności, w trakcie kolejnych ciąż należy zwrócić szczególną uwagę na charakterystyczne symptomy.
- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.