Ciąża - 14. tydzień ciąży
W 14. tygodniu rozpoczyna się drugi trymestr i jednocześnie czwarty miesiąc ciąży. Czas ten uważany jest za najprzyjemniejszy okres. W większości przypadków dokuczliwe objawy ustępują, a przyszła mama czuje się lepiej niż w poprzednich tygodniach.
Zmiany w organizmie kobiety
Brzuch staje się powoli widoczny i zaokrąglony. Macica powiększa się coraz szybciej, uciskając sąsiadujące narządy. Skutkować to może częstszymi wizytami w toalecie, dolegliwościami układu pokarmowego lub obrzękami nóg. Na tym etapie ciąża wyczuwalna jest pod pępkiem.
Więzadła i mięśnie zaczynają się rozciągać, co może powodować dyskomfort oraz rwące uczucie w okolicach pachwin i miednicy. Mogą pojawić się bóle pleców i mięśni.
Z powodu zmian w parametrach krwi krążącej w krwiobiegu matki oraz przekrwienia śluzówki mogą pojawić się krwawienia z nosa.
Po ustąpieniu mdłości, zwiększa się apetyt oraz pojawiają się u przyszłej mamy zachcianki na poszczególne produkty. Zapotrzebowanie energetyczne w drugim trymestrze ciąży zwiększa się o ok. 360 kcal na dobę.
Jeśli nie ma przeciwwskazań zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna.
Rozwój dziecka
W 14. tygodniu ciąży trwa dalszy intensywny rozwój i dojrzewanie wykształconych już narządów wewnętrznych maluszka. Ciało nabiera coraz bardziej symetrycznych proporcji, chociaż głowa wciąż jest większa od reszty ciała. Nadal postępuje proces prostowania się płodu, podczas którego główka oddala się od klatki piersiowej, a szyja wydłuża się.
Zmieniają się rysy twarzy. Oczy kontynuują swoją wędrówkę ku środkowej części twarzoczaszki. Uszy nabierają właściwych kształtów i przyjmują ostateczną pozycję po bokach głowy. Bardziej wyraźny i widoczny staje się nos. Pojawiają się zawiązki brwi, rzęsy oraz meszek płodowy, tzw. lanugo.
Każdego dnia w mózgu tworzą się komórki nerwowe. W tym okresie dziecko nabywa nowych umiejętności ruchowych. Nóżki i rączki zginają się i prostują. Ruchy są intensywne, jednak przyszła mama może jeszcze nie odczuwać ich.
Tarczyca rozpoczyna swoją pracę i wydziela hormony. Kształtują się narządy płciowe. U chłopców rozwija się prostata, a u dziewczynek jajniki przemieszczają się do miednicy. W niektórych przypadkach w tym okresie podczas badania USG lekarz ginekolog może określić płeć dziecka. Jednak informacja odnośnie płci jest najbardziej wiarygodna około 17 – 20 tygodnia ciąży.
14. tydzień – jakie badania?
14. tydzień ciąży jest nadal odpowiednim momentem na wykonanie nieinwazyjnego badania wolnego DNA płodowego (cffDNA). Test ten polega na pobraniu krwi żylnej od matki i analizie fragmentów DAN płodu. Oprócz identyfikacji chorób genetycznych, które mogą wystąpić u płodu, możliwe jest także określenie płci dziecka.
W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z naszymi placówkami.