Ciąża – 15. tydzień ciąży
15. tydzień ciąży to czwarty miesiąc i jednocześnie drugi trymestr ciąży. W tym czasie maluszek intensywnie rośnie, ale nieco wolniej przybiera na wadze. To także moment kiedy przyszła mama może zacząć odczuwać pierwsze, delikatne ruchy płodu.
Zmiany w organizmie kobiety
Ciało kobiety ulega ciągłym przemianom. Macica rozrasta się i wystaje ponad spojenie łonowe. Brzuszek staje się coraz bardziej widoczny i zaokrąglony. Należy pamiętać, że wielkość brzucha w okresie ciąży jest bardzo indywidualna dla każdej kobiety i zależna od wielu czynników.
W 15. tygodniu ciąży zmianie ulega nie tylko brzuch i macica. Z powodu zwiększonej objętości krwi i oddziaływania hormonów mniejsze naczynia krwionośne mogą pękać. Na nogach widoczne mogą być drobne żylaki na nogach lub pajączki na twarzy.
Piersi są bardziej tkliwe i zwiększają swój rozmiar. Gruczoły sutkowe przygotowują się do produkcji pierwszego mleka – siary, dlatego piersi stają się napięte, a kobieta może odczuwać w nich delikatne mrowienie.
W szyjce macicy tworzy się czop śluzowy, stanowiący barierę ochroną przed potencjalnymi czynnikami chorobotwórczymi, które mogą dostać się do jamy macicy.Z powodu zmiany pH wydzieliny pochwowej oraz zmniejszenia odporności immunologicznejdochodzi do częstszego powstawania infekcji intymnych. Jeśli pojawią się takie objawy jak upławy, świąd i pieczenie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który wdroży odpowiednie i bezpieczne leczenie.
W ciąży zwiększa się także podatność na infekcje dróg moczowych. W przypadku pojawienia się bólu podczas oddawania moczu lub uciążliwego parcia na pęcherz moczowy należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nieleczona infekcja układu moczowego może doprowadzić do infekcji nerek w przebiegu z gorączką i bólami okolic lędźwiowych.
Jeśli nie ma przeciwwskazań przyszła mama powinna korzystać z umiarkowanych aktywności fizycznych. Pozwoli to zachować prawidłową masę ciała, poprawi samopoczucie, zmniejszy stres oraz dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.
Rozwój dziecka
W 15. tygodniu ciąży maluszek nadal intensywnie rośnie i nabywa nowych umiejętności. Nieustannie trwa proces dojrzewania wykształconych już narządów.
Gruczoły dokrewne produkują hormony. Tarczyca wytwarza tyroksynę, a trzustka – insulinę.
Układ kostny jest już prawie w pełni zmineralizowany i widoczny, choć mineralizacja kości będzie trwać do zakończenia okresu dojrzewania. Wyrównują się proporcję pomiędzy wielkością główki a tułowiem. Nóżki stają się dłuższe od rączek.
Dzięki nieustannej rozbudowie tkanki mięśniowej płód staje się coraz bardziej aktywny i sprawny. Potrafi już machać oraz zginać rączki i nóżki, poruszać paluszkami, obracać się z boku na bok. Ćwiczy odruchy takie jak oddychanie czy połykanie, stymulując jednocześnie układ oddechowy i pokarmowy.
Oczy dziecka są wciąż zamknięte, ale komórki światłoczułe reagują na światło. Trwa proces specjalizacji kubków smakowych i komórek węchowych. Maluszek reaguje na różne bodźce zewnętrzne (dźwięk, światło, dotyk) oraz zmienność nastrojów przyszłej mamy.
Skóra jest delikatna i cienka. Widoczne są sieci naczyń krwionośnych. Całe ciało pokryte jest delikatnymi włoskami tzw. meszkiem płodowym, który zaniknie po porodzie.
15. tydzień – jakie badania?
Podczas kolejnej wizyty kontrolnej lekarz ginekolog przeprowadzi badanie podmiotowe
i przedmiotowe, oceni ryzyko ciążowe, a także wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała. Przed wizytą należy zrobić morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu.