Przez Midnight dnia piątek, 29, marzec 2024
Kategoria: Baza wiedzy

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 23 tydzień

Ciąża – 23. tydzień ciąży

23. tydzień ciąży rozpoczyna już szósty miesiąc oczekiwania na maluszka. Pozostały już tylko trzy miesiące do przywitania dziecka na świecie. To jeden z najprzyjemniejszych okresów ciąży dla przyszłej mamy. Dolegliwości ciążowe w większości ustępują. Maluch szybko rośnie, dużo porusza się w łonie matki oraz w dalszym ciągu trenuje nabyte umiejętności. To także dobry czas na przygotowanie się do porodu i zbudowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem.

Zmiany w organizmie kobiety

Powiększająca się macica uciska znajdujące się w jej okolicy struktury. Wpływa to między innymi na pęcherz moczowy zmuszając do częstszych wizyt w toalecie oraz jelita przyczyniając się do powstawania zaparć.

W celu złagodzenia większości nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ciążą warto stosować zdrową, różnorodną i zbilansowaną dietę, dbać o odpowiednie nawodnienie, suplementować zalecane witaminy i minerały oraz uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną. Zapotrzebowanie energetyczne w II trymestrze ciąży zwiększa się dodatkowo o ok. 285 kcal/dobę.

Rosnący maluch i zwiększająca się macica powodują przesunięcie punktu środka ciężkości. Kobiecie ciężarnej mogą dokuczać bóle dolnego odcinka kręgosłupa oraz towarzyszyć zachwiania równowagi. Jeśli nie ma przeciwwskazań warto rozpocząć ćwiczenia wzmacniające dolne części pleców. W tym celu dobrze jest udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie i bezpieczne ćwiczenia.

Podczas ciąży na skórze przyszłej mamy mogą pojawiać się pod wpływem hormonów zmiany i przebarwienia. Promienie słoneczne wpływają na skórę zarówno latem jak i zimą, choć wtedy z mniejszą intensywnością. Warto więc chronić cerę i stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi przez cały rok.

W 23. tygodniu ciąży mogą pojawiać się nieregularne skurcze macicy. Mają one na celu przygotowanie macicy do porodu. Nie są niebezpieczne dla płodu i ustępują samoistnie lub po zmianie pozycji. Jeśli występują dodatkowo inne niepokojące objawy należy skonsultować się z lekarzem.

Rozwój dziecka

Ciało płodu jest już w pełni ukształtowane i ma odpowiednie proporcje. Większość narządów wewnętrznych jest utworzonych, stopniowo podejmują one swoje funkcje.

Dziecko ma w pełni rozwinięte zmysły. Za ich pomocą odbiera bodźce z otoczenia i uczy się reagować na nie.

Maluch gromadzi tkankę tłuszczową. Skóra pozostaje nadal cienka i przezroczysta, dlatego wciąż widoczne są znajdujące się pod nią naczynia krwionośne.

Dzięki rozwiniętym układom: mięśniowemu, kostnemu i nerwowemu ruchy dziecka są coraz bardziej skoordynowane oraz mocniej odczuwalne przez kobietę. Wzrost intensywności ruchów płodu przyszła mama może zaobserwować przy zmianie pozycji lub po zjedzeniu posiłku, zwłaszcza słodkiego. Aktywność ruchowa malucha w łonie mamy świadczy o jego dobrostanie i prawidłowym rozwoju. Nie ma dokładnej reguły, jak często powinny występować ruchy dziecka. Nie powinno jednak ich być mniej niż dziesięć w ciągu godziny. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów i przedłużającej się zmniejszonej ruchliwości płodu należy skonsultować się z lekarzem.

23. tydzień ciąży – jakie badania?

23. tydzień ciąży to odpowiedni moment, aby rozpocząć bezpłatne spotkania z położną środowiskową w ramach edukacji przedporodowej. Zajęcia mają na celu przygotowanie przyszłej mamy i jej najbliższych do porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Tematyka spotkań dostosowywana jest indywidualnie do potrzeb ciężarnej.

Między 21. a 26. tygodniem ciąży powinna odbyć się kolejną konsultacja u lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Podczas wizyty lekarz wykonuje badanie przedmiotowe i podmiotowe, ocenia czynność serca płodu, mierzy ciśnienie tętnicze krwi i masę ciała pacjentki oraz ocenia ryzyko ciążowe. Przed wizytą należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (-) oraz u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM).