Przez Midnight dnia piątek, 19, kwiecień 2024
Kategoria: Baza wiedzy

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 25 tydzień

Ciąża – 25. tydzień ciąży

Wspaniale! To już 25. tydzień ciąży. Do porodu zostało coraz mniej czasu. Przyszła mama może zacząć odczuwać większe zmęczenie, bóle kręgosłupa, a także bezsenność. Dlatego jak najwięcej czasu powinna poświęcić na odpoczynek i wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu. Z dnia na dzień ruchy płodu są bardziej odczuwalne. Maluszek uczy się odbierać bodźce ze środowiska zewnętrznego, trenuje swoje nabyte umiejętności, rozwija się intensywnie i codziennie przybiera na wadze kolejne gramy.

Zmiany w organizmie kobiety

Kolejne tygodnie ciąży powodują dalsze zmiany w organizmie kobiety. Przyszła mama może zacząć odczuwać inne nowe dolegliwości ciążowe. Pojawić się mogą spadki energii i większe zmęczenie. Kobieta staje się bardziej senna w ciągu dnia. Dlatego ciężarna powinna poświęcać jak najwięcej czasu na odpoczynek oraz regenerację.

Powiększający się brzuch oraz szalejące hormony sprawiają, że skóra rozciąga się, staje się przesuszona i traci jędrność. Skutkiem czego mogą być rozstępy. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację na jak najwcześniejszym etapie ciąży. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry podczas ciąży. Należy stosować preparaty z atestem i dedykowane dla kobiet ciężarnych. Kosmetyki te zawierają w swoich składach głównie oleje. Olejki roślinne takie jak m.in. kokosowy, jojoba, migdałowy, z wiesiołka czy lniany są naturalnymi emolientami. Chronią więc skórę przed utratą wody i utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia. Zawierają witaminę E, która uelastycznia włókna kolagenowe. Krem lub olejek można wmasowywać w skórę brzucha, ud czy piersi nawet kilka razu dziennie, w zależności od potrzeb.

Rosnąca macica uciska na sąsiadujące z nią narządy wewnętrzne. Część z nich przesuwa się nieco wyżej powodując ucisk na przeponę. To zaś skutkuje trudnościami w oddychaniu, powstawaniem zadyszki oraz szybszym męczeniem się.

Ucisk macicy na pęcherz moczowy oraz osłabienie mięśni dna macicy są przyczyną problemów z nietrzymaniem moczu. Podczas wysiłku, kaszlu lub kichania może dojść do mimowolnego częściowego opróżnienia pęcherza moczowego. Dolegliwości te powinnyustąpić w krótki czasie po porodzie. W przypadku utrzymywania się dokuczliwych objawów kobieta może zasięgnąć pomocy u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Około 25. tygodnia ciąży w związku z powiększającą się macicą, jej uciskiem na naczynia krwionośne jamy brzusznej oraz miednicy, a w konsekwencji tego wzrostem ciśnienia żylnego mogą pojawić się hemoroidy (żylaki odbytu). Objawami są ból i krwawienie podczas oddawania stolca, swędzenie okolic odbytu, pieczenie czy uczucie niecałkowitego wypróżnienia się. W przypadku zaniepokojenia objawami lub wystąpienia uciążliwych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem. Do powstawania hemoroidów w ciąży przyczyniają się także przewlekłe zaparcia, zmniejszona aktywność fizyczna oraz zwiększone stężenie progesteronu. Profilaktyką zapobiegającą pojawieniu się hemoroidów jest stosowaniediety bogatej w błonnik, odpowiednia ilość wypijanych płynów, a także umiarkowana aktywność fizyczna i prawidłowa higiena okolic odbytu. Tak jak i większość dolegliwości powstałych w czasie ciąży, również hemoroidy powinny ustąpić po porodzie.

Rozwój dziecka

Na tym etapie ciąży z każdym tygodniem zwiększają się szanse na przeżycie dziecka poza organizmem matkiw przypadku porodu przedwczesnego.

Trwa złożony rozwój płuc. Uformowana jest tkanka płucna i oskrzela. Produkowany jest surfaktant. To substancja wpływająca na czynność płuc, zmniejszająca napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych i zabezpieczająca je przed zapadaniem się pod wpływem ciśnienia. W 25. tygodniu ciąży w płucach płodu powstają pierwsze woreczki pęcherzykowe, z których rozwijać się będą pęcherzyki płucne.

Układ nerwowy w ciąż rozwija się bardzo szybko i intensywnie. Codziennie powstają nowe komórki nerwowe oraz połączenia między nimi. W 25. tygodniu ciąży rozpoczyna się rozwój kory mózgowej w ośrodkowym układzie nerwowym. Do tej pory w mózgu rozwinięte były obszary odpowiedzialne za podstawowe funkcje życiowe. Teraz dzięki procesowi fałdowania mózgu i powstawania nowych warstw kory mózgowej w organizmie maluszka będą zachodziły bardziej skomplikowane procesy.

Pod skórą w dalszym ciągu gromadzi się tkanka tłuszczowa. Powstają kolejne warstwy skóry, a drobne naczynia krwionośne nadają się różowy odcień.

Maluch ma jeszcze trochę miejsca w macicy. Zmienia więc swoje położenie i przyjmuje różne pozycje. Mięśnie, kości i stawy stają się coraz mocniejsze. Płód trenuje dotychczas nabyte umiejętności, a jego ruchy są bardziej skoordynowane. Aktywność ruchowa dziecka pojawia się też w reakcji na różne bodźce ze środowiska zewnętrznego. Reaguje na światło, dotyk oraz dźwięk. Szczególną reakcje wywołuje głos mamy. Ważne dla budowania więzi z dzieckiem jest, aby przyszła mama „rozmawiała" z maluszkiem w brzuchu. Na płód wpływają także emocje odczuwane przez kobietę ciężarną. To, jaki ma nastrój oddziałowywuje bezpośrednio na dziecko, które czuje smutek, radość czy niepokój mamy.

25. tydzień ciąży – jakie badania?

To czas na kolejną obowiązkową wizytę kontrolną u lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Podczas kontroli w gabinecie lekarz przeprowadzi wywiad, badanie ginekologiczne, oceni czynność serca płodu i ryzyko ciążowe oraz wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała. W przypadku ciąż fizjologicznych prowadzonych przez położną pomiędzy 24. a 26. tygodniem ciąży pacjentka powinna odbyć wizytę kontrolną u lekarzapołożnika.

Na wizytę należy wykonać morfologię, badanie ogólne moczu, u kobiet z Rh (-) badanie przeciwciał odpornościowych oraz badanie w kierunku toksoplazmozy (przeciwciała w klasie IgM u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze).

Według wytycznych zawartych w Standardzie Opieki Okołoporodowej od 24. tygodnia ciąży należy wykonać trzypunktowe oznaczenie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy. To ważne badanie w profilaktyce cukrzycy ciążowej, która występuje nawet u około 5% kobiet ciężarnych.

Koniec drugiego trymestru do dobry moment na rozpoczęcie edukacji przedporodowej, zajęć w szkole rodzenia, kompletowania wyprawki czy wybór szpitala, w którym przyszła mama chciałaby urodzić.