Przez CMS_Boramed dnia czwartek, 25, kwiecień 2024
Kategoria: Baza wiedzy

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 26 tydzień

 Ciąża – 26. tydzień ciąży

W 26. tygodniu ciąży przyszła mama powinna poświęcić jak najwięcej czasu na wypoczynek oraz skupić się na swoim samopoczuciu. W większości przypadków kobiety ciężarne uważają koniec drugiego trymestru za najprzyjemniejszy okres ciąży. Dolegliwości ciążowe delikatnie odpuszczają, ciężarna czuje się znacznie lepiej, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, aby przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. To odpowiedni moment na rozpoczęcie edukacji przedporodowej w szkole rodzenia. Kobieta mocniej odczuwa coraz silniejsze ruchy płodu, który intensywnie rozwija się i szybko przybiera na wadze.

Zmiany w organizmie kobiety

Koniec drugiego trymestru aż do terminu porodu to także znacznie bardziej wymagający czas dla organizmu ciężarnej i płodu niż pierwsze tygodnie ciąży. Dlatego dobrze, aby przyszła mama poświęcała jak najwięcej czasu na odpoczynek i regenerację. Huśtawka hormonalna jest znacznie mniejsza niż w poprzednich miesiącach. Zwiększa się więc komfort psychiczny i poprawia samopoczucie. Występowanie oraz nasilenie dolegliwości ciążowych jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Ciało kobiety przystosowuje się do porodu przez całą ciążę. W drugiej połowie sylwetka kobiety nabiera charakterystycznych, bardziej zaokrąglonych kształtów.

Na tym etapie ciąży brzuszek przyszłej mamy jest już zdecydowanie widoczny. Nie przeszkadza jednak jeszcze w wykonywaniu codziennych czynności. Wraz ze wzrostem płodu i powiększającą się macicą z każdym tygodniem bardziej dokuczliwe stawać się mogą bóle w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa. Ze względu na przesuniecie się dna macicy do góry oraz ucisk na przeponę pojawić się mogą również duszność i trudności z oddychaniem.

U ciężarnej mogą pojawiać się nasilone dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ze względu na zwiększony ucisk na żołądek pojawić się może zgaga, niestrawność oraz nudności.

Rozwój dziecka

Wraz z rozwojem kluczowych układów i narządów oraz dojrzewaniem płuc szanse na przeżycie płodu poza macicą wzrastają od 26. tygodnia ciąży aż do 80%.

Pod koniec drugiego trymestru maluszek dynamicznie przybiera na wadze. Pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa. Dzięki temu staje się mniej przeźroczysta i bardziej zaróżowiona. Chociaż płód ma coraz mniej miejsca w macicy, może jeszcze wykonywać różne skręty i obroty. Większość czasu spędza w pozycji z głową w dół, przygotowując się w ten sposób do porodu.

W dalszym ciągu trwa rozwój mózgu oraz pozostałej części układu nerwowego. Dzięki temu młody organizm nabywa nowe umiejętności oraz ma możliwość doskonalenia dotychczasowych sprawności. W 26. tygodniu ciąży autonomiczny układ nerwowy odpowiedzialny za ruchy mimowolne przyjmuje nowe zadania. Rozpoczyna między innymi kontrolowanie temperatury ciała i zarządzanie rytmicznymi ruchami oddechowymi, które rozwijają i wzmacniają płuca oraz mięśnie odpowiedzialne za wykonywanie oddechów.

26. tydzień ciąży to czas kiedy maluszek trenuje odruch chwytny. Jego ulubioną zabawką w brzuchu mamy jest pępowina. To także moment kiedy płód poprzez ssanie kciuka ćwiczy nabyty w poprzednich miesiącach odruch ssania.

Gałka oczna jest w pełni wykształcona. Zamknięte do tej pory powieki otwierają się. Przez co płód mocniej reaguje na zmiany natężenia światła. Pozostałe zmysły w pełni funkcjonują i maluszek może powoli odkrywać świat poza brzuchem mamy.

26. tydzień ciąży – jakie badania?

To czas na kolejną obowiązkową wizytę kontrolną u lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Podczas kontroli w gabinecie lekarz przeprowadzi wywiad, badanie ginekologiczne, oceni czynność serca płodu i ryzyko ciążowe oraz wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała. W przypadku ciąż fizjologicznych prowadzonych przez położną pomiędzy 24. a 26. tygodniem ciąży pacjentka powinna odbyć wizytę kontrolną u lekarza położnika.

Na wizytę należy wykonać morfologię, badanie ogólne moczu, u kobiet z Rh (-) badanie przeciwciał odpornościowych oraz badanie w kierunku toksoplazmozy (przeciwciała w klasie IgM u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze).

Według wytycznych zawartych w Standardzie Opieki Okołoporodowej od 24. tygodnia ciąży należy wykonać trzypunktowe oznaczenie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy. To ważne badanie w profilaktyce cukrzycy ciążowej, która występuje nawet u około 5% kobiet ciężarnych.

Koniec drugiego trymestru do dobry moment na rozpoczęcie edukacji przedporodowej, zajęć w szkole rodzenia, kompletowania wyprawki czy wybór szpitala, w którym przyszła mama chciałaby urodzić.