Ciąża – 30. tydzień ciąży
To już 30. tydzień ciąży. Do terminu porodu pozostało tylko 10 tygodni. Wiele przyszłych mam nie może się już doczekać, aby powitać na świecie swoje maleństwo. Trzeci trymestr ciąży jest dla organizmu kobiety bardzo wymagającym i intensywnym okresem. Dlatego, ważne by ciężarna jak najwięcej czasu poświęciła na odpoczynek i regenerację.Zmiany w organizmie kobiety
Ostatnie tygodnie oczekiwania na poród to wyjątkowy czas. U przyszłej mamy pojawiają się różne, często sprzeczne myśli i emocję. Kobiecie może towarzyszyć uczucie euforii, ale także strach na myśl o porodzie i bólu jaki może się pojawić. Warto wraz ze swoją położną ułożyć plan porodu oraz omówić najbardziej nurtujące nas tematy. Należy zadbać o przygotowanie do porodu nie tylko ciała, ale także psychiki przyszłej mamy.
Kobieta może odczuwać częstsze spadki energii w ciągu dnia. Nie powinna jednak całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Dobrze by wsłuchała się w sygnały jakie wysyła jej organizm. Zaleca się, aby ciężarna jak najwięcej czasu poświęciła na relaks.
Z powodu przesunięcia ku górze dna macicy i ucisku na przeponę występować mogą problemy z oddychaniem oraz duszność. Kobieta może też przez to szybciej się męczyć przy wykonywaniu niektórych czynności, nawet tych niewymagających większego wysiłku. Niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie chrapanie.
Coraz częściej pojawiają się problemy ze snem. Rosnący brzuszek utrudnia znalezienie odpowiedniej pozycji do odpoczynku. Ze snu mogą wybudzać ruchy dziecka. Maluch zazwyczaj jest bardziej aktywny podczas wypoczynku matki.
W dalszym ciągu głównie przez powiększający się brzuch oraz zwiększenie masy ciała mogą dokuczać przyszłej mamie różne dolegliwości ciążowe. Rozrastająca się macica uciska na otaczające je narządy wewnętrzne. Skutkować to może częstszymi wizytami w toalecie, uczuciem parcia na pęcherz, zaparciami, zgagą czy nudnościami. W większości przypadków celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego wystarczy zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Przyszła mama powinna spożywać częściej, ale mniejsze porcje posiłków. Dania powinny zawierać wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. W przypadku występowania zaprać do diety należy wprowadzić posiłki ze zwiększoną ilością błonnika pokarmowego. Zapotrzebowanie energetyczne w trzecim trymestrze wzrasta o ok. 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży.
W dalszym ciągu dokuczać mogą bóle, głównie dolnego odcinka kręgosłupa. Ucisk macicy na naczynia krwionośne zaburza przepływ krwi. Z tego powodu często pojawiają się obrzęki kończyn dolnych.
Rozwój dziecka
Ok. 30. tygodnia ciąży rozwój płodu nieco zwalnia i nie jest już tak dynamiczny jak w poprzednich tygodniach. Maluch ma już wykształcone wszystkie narządy. Większość z nich podjęła już swoje funkcje. Zmysły odbierają bodźce ze środowiska zewnętrznego a płód uczy się reagować na nie.
W dalszym ciągu dochodzi jeszcze do rozwoju i dojrzewania układu nerwowego. Mózg płodu nadal ulega procesowi fałdowania. W dalszym ciągu powstają nowe komórki nerwowe i połączenia między nimi.
W okolicach 30. tygodnia życia płodowego kształtuje się układ odpornościowy. Przeciwciała, które produkuje matka przekazywane są do płodu poprzez łożysko.
Skóra płodu pokryta jest delikatnym meszkiem, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Zanika tuż przed porodem. W dalszym ciągu pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa, która także ma swój udział w procesie termoregulacji. W warstwie podskórnej powstają małe, rozgałęzione naczynia krwionośne, zwane kapilarami, które zaopatrują skórę w krew i składniki odżywcze. Dzięki systemowi kapilarnemu skóra maluszka nabiera lekko różowego koloru. Kostnieniu ulega szkielet.
30. tydzień ciąży – jakie badania?
Pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży według Standardu Opieki Okołoporodowej powinna odbyć się kolejna obowiązkowa konsultacja u lekarza prowadzącego ciążę. Regularne wizyty kontrolne pozwalają upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo. Ilość wizyt jest ustalana indywidualnie i zależna od przebiegu ciąży oraz stanu zdrowia pacjentki i płodu.Podczas wizyty kontrolnej lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi badanie ginekologiczne, oceni czynność serca płodu oraz ryzyko ciążowe. Wykona także pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała pacjentki. Na konsultację należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, a u kobiet Rh (-) przeciwciała anty-D.
W celu profilaktyki śródciążowej konfliktu serologicznego każdej kobiecie RhD ujemnej, u której nie wykryto przeciwciał anty-RhD należy podać domięśniowo pomiędzy 28.-30. tygodniem ciąży immunoglobulinę anty-RhD w dawce 300 µg.
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie kolejnego USG. Badanie ultrasonograficzne w trzecim trymestrze ma na celu ocenę wzrastania płodu lub ewentualną ocenę dobrostanu płodu w wybranych sytuacjach klinicznych oraz określenie przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego (w przypadku, gdy nie jest znana data OM i/lub nie było wykonane badanie ultrasonograficzne w I trymestrze ciąży).
Badanie ultrasonograficzne trzeciego trymestru pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży można wykonać w naszych placówka przy ul. Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 oraz przy ul. Beli Bartóka 8 lok. U/A. W celu uzyskania informacji na temat badania lub umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu.