Ciąża – 33. tydzień ciąży
33. tydzień ciąży to ósmy miesiąc ciąży. Do planowanego terminu porodu pozostało już niewiele. Ostatnie tygodnie są dla organizmu przyszłej mamy bardzo dużym wysiłkiem. Ciężarnej mogą dokuczać nowe lub nasilać się już istniejące dolegliwości ciążowe. Dlatego przyszła mama powinna zadbać o siebie, aby już za kilka tygodniu móc w pełni sił zaopiekować się swoim długo wyczekiwanym maluszkiem.
Zmiany w organizmie kobiety
Organizm kobiety stopniowo przygotowuje się do porodu. Ucisk powiększającej się macicy i kopniaki dziecka mogą powodować różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i utrudniać przyjęcie wygodnej pozycji. Ciężarnej, z różnym nasileniem, dokuczać mogą nudności, zgaga, zaparcia czy nietrzymanie moczu.
W ostatnich tygodniach ciąży uciążliwie stają się bóle kręgosłupa. Zaś powiększająca się macica uciska nie tylko na otaczające organy, ale również nerwy i naczynia krwionośne, powodując obrzęki, żylaki i skurcze nóg. Przesunięcie dna macicy i narządów wewnętrznych w stronę klatki piersiowej utrudnia kobiecie wzięcie głębszego oddechu oraz sprawia, że szybciej się męczy. Dolegliwości te są stanem fizjologicznym. Jednak w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
W ósmym miesiącu ciąży ilość płynu owodniowego jest największa. Dlatego brzuszek ciężarnej jest bardzo dobrze widoczny, zaokrąglony i maksymalnie wyeksponowany. Pomimo tak dużej ilości wód płodowych ruchy płodu nie są już dobrze amortyzowane. Z tego powodu przyszła mama odczuwa każdą zmianę pozycji płodu. Niekiedy ruchy te mogą być nawet bolesne.
Wielkość brzucha w ciąży jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Na rozmiar brzucha ciążowego wpływ mają m.in. wielkość i położenie płodu, ilość wód płodowych, waga matki przed ciążą, genetyka oraz ilość przebytych ciąż.
Rozwój dziecka
Ostatnim etapem przystosowania płodu do życia poza macicą jest dalszy rozwój płuc. Maluszek trenuje je, wykonując ruchy oddechowe przeponą oraz mięśniami klatki piersiowej. Płuca stymulowane są także przez połykanie i wypuszczanie wód płodowych.
Poza płucami w ostatnich tygodniach ciąży następuje intensywny rozwój mózgu. Kora mózgu uległa fałdowaniu. W dalszym ciągu powstają nowe komórki nerwowe oraz połączenia między nimi. W tym okresie szczególnie rozwija się tak zwany ośrodek Broki (nazwa pochodzi od francuskiego chirurga Pierre'a Paula Broki). Jest to obszar odpowiedzialny za generowanie mowy. Właściwie wykształcony umożliwi dziecku za jakiś czas łączyć głoski w wyrazy, a później wyrazy w zdania.
Skóra płodu staje się mniej przeźroczysta i przybiera różową barwę. Pod warstwą skóry gromadzi się tkanka tłuszczowa, która stanowi istotną rolę w przeżyciu dziecka poza organizmem matki. Maluszek otwiera i zamyka powieki. Wykonuje ruchy mimiczne twarzy. Nos osiągnął już właściwy dla małych dzieci kształt. Nasada noska jest szeroka, zaś czubek jest nieco bardziej zadarty. Taka budowa umożliwi oddychanie podczas ssania piersi.
Kości są już twarde i skostniałe. Elastyczne pozostają połączenia pomiędzy kośćmi czaszki. Umożliwia to dopasowanie się i przejście płodu podczas porodu przez kanał rodny. W ciągu kilku tygodniu po porodzie szwy na główce dziecka ulegną uformowaniu i stwardnieniu.
33. tydzień ciąży – jakie badania?
Według zaleceń Standardu Opieki Położniczej podczas kolejnej wizyty pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży lekarz ginekolog przeprowadzi wywiad oraz badanie położnicze i badanie gruczołów sutkowych. Wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała pacjentki. Oceni czynność serca płodu i ruchy płodu. Zaleci także przyszłej mamie liczenie ruchów płodu w domu. Istotnym elementem jest także ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji.
Na kolejną wizytę należy wykonać badanie ogólne moczu, morfologię krwi, antygen Hbs oraz przeciwciała/antygen HIV. W przypadku kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia należy zrobić badania w kierunku kiły oraz HCV.
Liczenie ruchów płodu – jak wykonać?
Ocena ilości ruchów płodu jest ważnym elementem monitorowania jego dobrostanu. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników liczenie ruchów znajdującego się w macicy maluszka powinnyśmy rozpocząć od około 30 tygodnia ciąży.
Jednym ze sposób jest liczenie ruchów płodu przez określony czas. Zwykle jest to 1-2 godziny w ciągu dnia kiedy maluszek jest najbardziej aktywny. Dobrym pomysłem jest, aby przed przystąpieniem do liczenia ruchów płodu ciężarna zjadła zbilansowany posiłek. Przyszła mama powinna znaleźć zaciszne miejsce, usiąść lub położyć się, a następnie skoncentrować na ruchach dziecka. Kobieta może położyć rękę na brzuchu, aby lepiej poczuć aktywność maluszka. Rozpoczynamy liczenie od momentu wyczucia pierwszego ruchu dziecka. Liczba aktywnością w ciągu dwóch godzin to minimum 10 ruchów płodu. Zapisujemy czas, który upłynął pomiędzy każdą aktywnością i ilość wykonanych przez maluszka ruchów. Należy pamiętać, że serię następujących po sobie aktywności płodu, odczytujemy jako jeden ruch. Powtarzajmy tę czynność codziennie.
Przyszła mama nie powinna porównywać aktywności swojego maluszka z doświadczeniami innych ciężarnych. Należy pamiętać, że przebieg każdej ciąży jest inny. Tempo i ilość ruchów dziecka mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników. W przypadku wystąpienia wątpliwości lub jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z położną lub lekarzem.