Ciąża – 38. tydzień ciąży
38. tydzień ciąży to czas na ostatnie już przygotowania do porodu. Dziecko jest już w pełni dojrzałe, więc poród może nastąpić w każdym momencie. Niekoniecznie w dokładnie wyznaczonej dacie porodu. Przyszła mama jest już zmęczona dokuczliwymi objawami. Niedługo jednak będzie mogła odetchnąć z ulgą i cieszyć się swoim maluszkiem.
Zmiany w organizmie kobiety
W ostatnich tygodniach ciąży zmniejsza się ilość wód płodowych, a brzuch delikatnie obniża się. W większości przypadków dziecko jest skierowane główką ku dołowi, w kierunku kanału rodnego. Przyszła mama może więc odczuwać dyskomfort i ucisk, szczególnie na pęcherz moczowy.
W ostatnich tygodniach ciąży kobieta ciężarna może miewać wahania nastroju oraz odczuwać niektóre emocje bardziej niż dotychczas. Taki stan jest spowodowany zmianami hormonalnymi oraz napięciem związanym z oczekiwaniem na poród. Ważna jest cierpliwość i wsparcie bliskich osób.
To już ostatnie chwile oczekiwania na poród. Organizm kobiety przygotowuje się intensywnie do tego ważnego wydarzenia. Dlatego przyszła mama może odczuwać zmęczenie i większą potrzebę odpoczynku. Jeśli to możliwe powinna jak najwięcej czasu poświęcić na wypoczynek i relaksację.
Rozwój dziecka
To moment, kiedy większość ważnych procesów rozwojowych płodu została zakończona. Dzięki czemu dziecko jest już prawie w pełni gotowe do przyjścia na świat i samodzielnego funkcjonowania.
Pod koniec ciąży ruchy płodu występują rzadziej i są nieco słabsze niż dotychczas. Spowodowane jest zmniejszeniem wód płodowych i ograniczeniem miejsca w macicy. Ruchy dziecka mogą być mniej gwałtowne, powinny jednak być regularne. Maluszek więcej czasu przeznacza na odpoczynek i wyciszenie. W ten sposób przygotowuje się do nadchodzącego porodu. W przypadku niepokojących zmian lub znacznego zmniejszenia ruchliwości płodu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Maluszek ma wykształcone wszystkie zmysły i narządy wewnętrzne. Pod skórą w dalszym ciągu gromadzona jest tkanka tłuszczowa, która pomoże w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała po narodzinach.
W 38. tygodniu maluszek przyjmuje ostateczną pozycję do porodu. Większość płodów skierowana jest główką ku dołowi. Niewielki odsetek stanowi ułożenie miednicowe (pośladkami w dół) lub poprzeczne. W większości przypadków takie ułożenia wymagają cięcia cesarskiego.
38. tydzień ciąży – jakie badania?
Regularne wizyty kontrolne pod koniec ciąży są niezwykle istotne. Lekarz może monitorować stan zdrowia matki i dziecka. W chwili wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości zostaną podjęte odpowiednie działania.
Podczas konsultacji w 38. tygodniu ciąży lekarz prowadzący przeprowadzi wywiad z pacjentką. Wykona także badanie ginekologiczne oraz oceni ruchy i czynność serca płodu. Zalecane jest także badanie ultrasonograficzne z oceną masy ciała płodu.Standardowo zostanie zmierzone ciśnienie tętnicze krwi i masa ciała kobiety ciężarnej. Na wizytę należy wykonać morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu.
W przypadku opieki sprawowanej przez położną w okolicach 38. – 39. tygodnia ciąży zalecana jest konsultacja u lekarza położnika.
Liczenie ruchów płodu – jak wykonać?
Ocena ilości ruchów płodu jest ważnym elementem monitorowania jego dobrostanu. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników liczenie ruchów znajdującego się w macicy maluszka powinnyśmy rozpocząć od około 30 tygodnia ciąży.
Jednym ze sposób jest liczenie ruchów płodu przez określony czas. Zwykle jest to 1-2 godziny w ciągu dnia kiedy maluszek jest najbardziej aktywny. Dobrym pomysłem jest, aby przed przystąpieniem do liczenia ruchów płodu ciężarna zjadła zbilansowany posiłek. Przyszła mama powinna znaleźć zaciszne miejsce, usiąść lub położyć się, a następnie skoncentrować na ruchach dziecka. Kobieta może położyć rękę na brzuchu, aby lepiej poczuć aktywność maluszka. Rozpoczynamy liczenie od momentu wyczucia pierwszego ruchu dziecka. Liczba aktywnością w ciągu dwóch godzin to minimum 10 ruchów płodu. Zapisujemy czas, który upłynął pomiędzy każdą aktywnością i ilość wykonanych przez maluszka ruchów. Należy pamiętać, że serię następujących po sobie aktywności płodu, odczytujemy jako jeden ruch. Powtarzajmy tę czynność codziennie.
Przyszła mama nie powinna porównywać aktywności swojego maluszka z doświadczeniami innych ciężarnych. Należy pamiętać, że przebieg każdej ciąży jest inny. Tempo i ilość ruchów dziecka mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników. W przypadku wystąpienia wątpliwości lub jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z położną lub lekarzem.