Przez Midnight dnia piątek, 10, marzec 2023
Kategoria: Baza wiedzy

Kolposkopia - co to takiego i kiedy warto ją wykonać.

Kolposkopia jest jedną z metod obrazowania i diagnozowania zmian w obrębie szyjki macicy pochwy oraz sromu. Głównym i podstawowym celem badania jest wykrywanie śródnabłonkowej neoplazji lub raka dolnego odcinka dróg rodnych. Podczas kolposkopii można także rozpoznać groźne stany chorobowe dolnych narządów płciowych. Do wykonania wykorzystywany jest specjalny przyrząd optyczny - kolposkop. Kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym oraz niebolesnym, trwającym zaledwie kilka minut. Może być bezpiecznie wykonywana u kobiet w ciąży.

Wskazania

Badanie kolposkopowe jest zwykle proponowane jako kolejny etap diagnostyczny po uzyskaniu przez pacjentkę nieprawidłowego wyniku cytologii lub dodatniego testu w kierunku wirusa HPV w celu dokładniejszej weryfikacji zmian w obrębie szyjki macicy. Innymi wskazaniami do wykonania kolposkopii są m.in. krwawienia po współżyciu, nawracające infekcje dróg rodnych czy ektopia szyjki macicy.

Przebieg badania

Badanie kolposkopowe wykonywane jest przez lekarza ginekologa i przebiega według ściśle określonych etapów. Początkowo lekarz zakłada wziernik, wstępnie ogląda i ocenia dolną część narządu rodnego. Na tym etapie jest możliwość pobrania cytologii lub innych wymazów do badań diagnostycznych (np. w kierunku wirusa HPV).

Następnie ginekolog w dużym powiększeniu za pomocą kolposkopu ogląda powierzchnie nabłonka sromu, ścian pochwy oraz części pochwowej szyjki macicy. Lekarz ocenia również zabarwienie, gęstość i przejrzystość wydzieliny pochwowej. Następnie przemywa ujście i tarczę szyjki macicy solą fizjologiczną. Aby w pełni zobrazować stan nabłonka, w kolejnej części badania konieczne jest zastosowanie odczynników, które kontrastują powierzchnię nabłonka (3-5% kwas octowy lub 5% kwas mlekowy). Test kwasowy powoduje przejściową denaturację białek oraz zbielenie nabłonka i umożliwiaja stosunkowo dokładne rozróżnienie stanów łagodnych i potencjalnie złośliwych. Ostatnim etapem oceny kolposkopowej jest wykonanie tzw. próby jodowej (Schillera), czyli przemycie części pochwowej szyjki macicy wodnym roztworem jodu (płyn Lugola). Test ten jest nieswoisty i powinien być wykonywany w celu weryfikacji nieprawidłowych obszarów stwierdzonych w wyniku próby kwasowej. W momencie uwidocznienia podejrzanych zmian lekarz może zaproponować pobranie wycinków z szyjki macicy (biopsja celowana szyjki macicy). Pobrany materiał jest utrwalany i przekazywany do oceny patomorfologicznej. Wynik badania kolposkopowego dostępny jest od razu na wizycie, natomiast czas oczekiwania na wyniki biopsji to nawet kilka tygodni.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania kolposkopowego jest takie samo jak do rutynowego badania ginekologicznego. Optymalnym czasem na wykonanie jest pierwsza połowa cyklu, zaraz po zakończeniukrwawienia miesiączkowego. Należy powstrzymać się od współżycia oraz nie stosować globulek dopochwowych przynajmniej 24-48 godzin przed badaniem. Po wykonaniu kolposkopii można od razu powrócić do wykonywania codziennych czynności. Jedynie w przypadku pobrania przez lekarza wycinków z tarczy szyjki macicy nie powinno się stosować globulek dopochwowych, tamponów oraz należy powstrzymać się od współżycia przez kilka dni.

Przeciwwskazania

Badania kolposkopowego nie zaleca się wykonywać w czasie krwawienia miesiączkowego oraz w przypadku leczenia dopochwowego.

Powikłania

Kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, dlatego może być wykonywana nawet u kobiet w ciąży. Powikłania występują niezwykle rzadko i zazwyczaj mogą pojawić się w wypadku pobrania wycinków. Należą do nich intensywne krwawienie oraz infekcja.

Na podstawie uzyskanych wyników badania kolposkopowego oraz pobranych wycinków lekarz ginekolog może ustalić dalsze postępowanie.

Kolposkopię można wykonać w naszej przychodni przy ul. Beli Bartoka 8. Dr n.med. Magdalena Stec-Figacz oraz doktor Patrycjusz Zieniuk zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób szyjki macicy.