Artykuł 21 stycznia 2020, 11:57 Mieszkaniec.pl;
Jak często dojrzała kobieta powinna odbyć wizytę u ginekologa, na jakie choroby jest szczególnie narażona i jak im zapobiegać? O to i inne nurtujące kwestie zapytaliśmy specjalistę z Centrum Medycznego „Boramed".Wiek kobiety ma bezpośredni wpływ na problemy zdrowotne na jakie jest narażona, w szczególności w kwestiach związanych z narządami rodnymi. O tym jak ważna jest profilaktyka i na co dojrzałe kobiety powinny zwracać szczególną uwagę, rozmawiamy z dr. n. med. Wojciechem Majkusiakiem – ginekologiem z Centrum Medycznego „Boramed".
– Jak często zdrowa, dojrzała kobieta powinna odwiedzać gabinet ginekologiczny i dlaczego?
Choć badanie ginekologiczne jest jedną z najbardziej intymnych procedur medycznych zaleca się regularne wizyty co 12 miesięcy. Są one okazją do przeprowadzenia badań profilaktycznych, omówienia aktualnych problemów zdrowotnych oraz porozmawiania na temat prozdrowotnych zachowań wpływających na dobre samopoczucie kobiet.
– Jakie badania i z jaką częstotliwością powinna wykonywać?
Jeśli mówimy o badaniach profilaktycznych, których systematyczne wykonywanie pozwala na rozpoznanie choroby we wczesnym stadium, to mamy na myśli badanie cytologiczne szyjki macicy oraz badania obrazowe piersi takie jak ultrasonografia i mammografia.
Choć zgodnie z aktualnymi zaleceniami nie ma konieczności wykonywania cytologii raz do roku, to warto omówić indywidualnie tę kwestie ze swoim lekarzem. Badanie piersi jest zalecane raz w roku. Warto nadmienić, że w trakcie badania USG można również rozpoznać zmiany, które choć nie dają dolegliwości, będą wymagały obserwacji np. torbiel jajnika czy mięśniaki macicy.
– Jakie objawy powinny skłonić kobietę do wcześniejszej wizyty u lekarza?
Z pewnością każda sytuacja, która wzbudza u kobiety niepokój jest wskazaniem do wcześniejszej wizyty w celu weryfikacji potencjalnego problemu. Wskazaniami do wizyty u lekarza ginekologa i przeprowadzenia badania są więc: nieprawidłowe, nieregularne, obfite krwawienia, bóle, wzdęcia brzucha i podbrzusza, utrata masy ciała niezwiązana z odchudzaniem, zaburzenia i brak miesiączkowania, zakażenia i urazy narządów płciowych, a także problem nietrzymania moczu. Są to tylko niektóre z problemów, które powinny skłonić kobietę do wcześniejszej wizyty.
– Z jakimi z tych problemami najczęściej borykają się kobiety dojrzałe?
Zasadne będzie rozróżnienie tych problemów w związku z naturalną czynnością hormonalną jajników, która przejawia się w regularnym miesiączkowaniu lub też wiąże się z brakiem miesiączki. Kobiety miesiączkujące zgłaszają się częściej ze względu na potrzebę zastosowania skutecznej antykoncepcji, z powodu zaburzeń miesiączkowania, infekcji narządów płciowych. Istotnym problemem jest też niepłodność.
W okresie naturalnego „wygaszania" czynności hormonalnej jajników pojawiają się problemy nieregularnych, obfitych krwawień, częściej występują zmiany nowotworowe, choć w większości są to zmiany łagodne, a także problemy, o których kobiety nie chcą otwarcie rozmawiać jak. np. nietrzymanie moczu.
– Czy badanie profilaktyczne mogą skutecznie zaradzić części tych problemów?
Należy mocno podkreślić, że w zakresie wczesnego rozpoznawania chorób nowotworowych, takich jak rak szyjki macicy czy rak piersi, sytuacja w Polsce nie jest wciąż dobra. To konkretne przykłady chorób, gdzie wdrożenie regularnej profilaktyki spowoduje rozpoznanie choroby na etapie gwarantującym wyleczenie.
Podobnie w przypadku wielu innych problemów, które choć nie zagrażają bezpośrednio życiu, jednak wpływają na obniżenie komfortu życia, ta pomoc jest dziś możliwa. Wymaga jednak chęci spotkania w ramach wizyty lekarskiej.
– Dziękuję za rozmowę.