Bolesne, obfite lub rzadkie i nieregularne krwawienia miesiączkowe zawsze powinny być sygnałem, że konieczna jest wizyta u lekarza. Choć może się okazać, że po prostu tak przebiega nasz naturalny cykl, to warto wykluczyć poważniejsze schorzenia i poprawić komfort codziennego życia.
O tym, co mogą nieść za sobą nieprawidłowe menstruacje opowiada dr n. med. Wojciech Majkusiak z Centrum Medycznego "Boramed".
- U każdej kobiety cykl przebiega podobnie, choć oczywiście może różnić się chociażby długością. Kiedy możemy mówić o jego nieprawidłowościach?
Nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe mogą być związane z częstością występowania krwawień, ich długością oraz objętością utraconej krwi. Prawidłowo krwawienia miesiączkowe powinny występować co 21-35 dni, trwać 3 do 6 dni i mieć mierne nasilenie, co oznacza objętość utraconej krwi poniżej 80 ml.
Warto wspomnieć, że ponad jedna trzecia kobiet w pewnym momencie życia doświadcza nieprawidłowych krwawień, które obniżają jakość życia pod względem fizycznym, emocjonalnym oraz społecznym.
- Kiedy samą menstruację możemy uznać za odbiegającą od normy?
Odstępstwa od wymienionych norm można uznać za nieprawidłowość i choć nie zawsze wymagają leczenia, to należy zastanowić się nad ich potencjalną przyczyną. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy zaburzenia pojawiają się u dotychczas prawidłowo miesiączkującej kobiety. Może to być objawem zarówno chorób ogólnoustrojowych, jak i zaburzeń w obrębie narządu płciowego. Stąd potrzeba wykonania badań diagnostycznych.
- Jakie są najczęstsze przyczyny bolesnych/obfitych/nieregularnych krwawień?
Nieregularne, rzadkie krwawienia miesiączkowe są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Wynikają z nieprawidłowego wydzielania przez przysadkę mózgową substancji, które regulują dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, np. w zespole policystycznych jajników lub poprzez nadmierne wydzielanie kortyzolu, prolaktyny w sytuacji przewlekłego stresu. Ponadto choroby tarczycy, nadnerczy, guzy jajnika, nieprawidłowa dieta mogą prowadzić do nieregularnych krwawień.
Obfite krwawienia mogą wynikać z nieprawidłowości w zakresie macicy, np. obecności polipów w jamie macicy, mięśniaków, a także rozrostu i raka błony śluzowej macicy. Bolesne miesiączkowanie, które występuje często w grupie nastolatek, zwane pierwotnym, wynika ze zwiększonego stężenia prostaglandyn wydzielanych przez błonę śluzową macicy.
Wtórne, które pojawia się po kilku latach bezbolesnych krwawień wiążę się z nieprawidłowym stanem ginekologicznym, np. w endometriozie, zwężeniu kanału szyjki macicy czy guzach miednicy.
- Do czego może prowadzić ignorowanie powyższych symptomów?
Niediagnozowane nieprawidłowości w zakresie krwawień mogą prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Przede wszystkim należy wymienić patologie w zakresie chorób nowotworowych.
Kobiety, u których rozwija się rak błony śluzowej macicy, a jest on stosunkowo częstym nowotworem, mają bardzo dobre rokowanie wynikające z całkowitego wyleczenia, jeśli nowotwór jest rozpoznany we wczesnym stadium zaawansowania. Z kolei diagnozowanie i leczenie kobiet z problemem nieregularnych krwawień pomaga w realizacji celu jakim jest macierzyństwo.
- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.