Artykuł 13 stycznia 2020 Haloursynow.pl
Ten problem, o którym wiele osób wstydzi się mówić, dotyczy ponad 30% kobiet. Ale nietrzymanie moczu można leczyć, a także mu zapobiegać. Zapytaliśmy eksperta z Boramed, jak radzić sobie z tą dolegliwością.Problem 1/3 kobietNietrzymanie moczu przytrafia się kobietom w każdym wieku. Jakie są jego główne przyczyny?
Nietrzymanie moczu jest globalnym problemem społecznym, w istotnym stopniu obniżającym jakość życia kobiet zarówno w sferze socjalnej, emocjonalnej, zawodowej, jak i życia seksualnego. Z definicji jest to każdy mimowolny wyciek moczu niezależnie od mechanizmu jego powstania.
Jest to dolegliwość, która dotyczy ponad 30% dorosłych kobiet. Badania epidemiologiczne analizują wiele czynników mogących wywierać wpływ na częstość występowania nietrzymania moczu.
Wraz z wiekiem kobiet zwiększa się częstość występowania wszystkich postaci nietrzymania moczu. Związek pomiędzy otyłością a nietrzymaniem moczu został udokumentowany. Jednocześnie otyłość jest jednym z niewielu czynników ryzyka, na które mamy wpływ. Badania wskazują też na istotny związek pomiędzy liczbą przebytych porodów oraz drogą porodu na występowanie wysiłkowego nietrzymania moczu.
Jakie są typy nietrzymania moczu? Kiedy można wdrożyć leczenie farmakologiczne, a kiedy inne?
Aktualnie wyróżnia się kilka typów nietrzymania moczu, z których trzy występują najczęściej. Są to: wysiłkowe nietrzymanie moczu - czyli wyciek moczu podczas wysiłku, kaszlu, kichania, śmiechu; naglące nietrzymanie moczu, a więc wyciek moczu bezpośrednio poprzedzony parciem naglącym oraz mieszane nietrzymanie moczu, czyli sytuacja jednoczesnego występowania wycieku moczu przy wysiłku oraz naglącego nietrzymania moczu.
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego. Takie leczenie ma zastosowanie w przypadku naglącego nietrzymania moczu oraz mieszanego nietrzymania moczu, w którym komponenta parć naglących jest istotna.
Zapobiegaj!
Czy po przez odpowiednia ćwiczenia mięśni Kegla można znacząco wpłynąć na problem nietrzymania moczu?
Fizjoterapia, której jednym z elementów jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, ma udokumentowane znaczenie w leczeniu wspomagającym wysiłkowe nietrzymanie moczu. Nauka ćwiczeń powinna być prowadzona przez fizjoterapeutę, który jest w stanie skontrolować czy odpowiednie grupy mięśni dna miednicy są uruchomione.
Często zdarza się, że samodzielne podjęcie ćwiczeń skutkuje uruchomieniem mięśni nasilających tłocznię brzuszną, przynosząc odwrotny do zamierzonego efekt.
Czy w jakiś sposób można zapobiegać zawczasu nietrzymaniu moczu?
Myśląc o zapobieganiu nietrzymaniu moczu czyli o profilaktyce pierwotnej, mamy na myśli postępowanie, które wpływa na czynniki ryzyka występowania choroby. Najważniejszym czynnikiem w tym zakresie, na który mamy bezpośredni wpływ, jest otyłość.
Wszelkie postępowanie, które ma na celu niedopuszczenie do nadwagi i otyłości jest pożądane. Ponadto zaprzestanie palenia tytoniu, aktywność fizyczna, ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą przyczyniać się do zapobiegania wystąpieniu tej dolegliwości.
Dziękuję za rozmowę.
..........................................
Artykuł dostępny: https://www.haloursynow.pl/artykuly/wstydliwy-problem-30-kobiet-ekspert-radzi-jak-z-nim-walczyc,13939.htm