Regularne robienie badań kontrolnych może dosłownie uratować nam życie, bo ich celem jest jak najwcześniejsze rozpoznanie nowotworów. O tym dlaczego warto się badać i kiedy powinno się udać do lekarza na rutynową kontrolę, wyjaśnia dr n. med. Wojciech Majkusiak z Centrum Medycznego "Boramed".
- Kiedy po raz pierwszy powinno wykonać się badania kontrolne piersi i macicy?
Celem wykonywania badań kontrolnych jest rozpoznawanie potencjalnych nieprawidłowości na wczesnym etapie ich rozwoju i zwiększanie w ten sposób szansy na całkowite ich wyleczenie. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku najczęściej występującego nowotworu złośliwego u kobiet, a więc raka piersi.
Ryzyko wystąpienia tego nowotworu wzrasta z wiekiem i racjonalne jest wykonywanie badań obrazowych piersi od 30 roku życia. W przypadku macicy myślimy głównie o rozpoznawaniu nieprawidłowości w zakresie szyjki macicy. Rozpoczęcie wykonywania rutynowych badań przesiewowych jest zasadne po rozpoczęciu współżycia.
- Jakie badania i jak często należy powtarzać?
Poza samokontrolą piersi po miesiączce, podstawowym badaniem jest ultrasonografia piersi, która powinna być wykonywana optymalnie raz do roku, nie rzadziej niż raz na dwa lata. Podobnie w przypadku badań szyjki macicy i oceny ultrasonograficznej macicy i jajników.
- Kto powinien wykonywać badania częściej?
Wskazania do wykonywania badań diagnostycznych częściej lub wdrożenia pogłębionej diagnostyki wynikają albo z objawów, z którymi zgłasza się kobieta na wizytę, obecności czynników ryzyka wystąpienia choroby albo z zaleceń na podstawie wykonanych dotychczas badań i podejrzenia nieprawidłowości.
Warto nadmienić, że w przypadku badań obrazowych piersi do oceny stosuje się skalę BI-RADS. Wynik badania wyrażony w tej skali wskazuje na potrzebę lub jej brak, dalszego częstszego wykonywania badania. Podobnie w przypadku chorób szyjki macicy, nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nakazuje wykonanie badań dodatkowych.
- Jakich chorób można uniknąć badając się regularnie?
Podstawowym celem badań przesiewowych jest rozpoznanie stanów podejrzanych o chorobę nowotworową w zakresie danego narządu, weryfikację podejrzanych zmian i wdrożenie koniecznego leczenia na jak najwcześniejszym etapie rozwoju choroby.
Daje to szansę na całkowite leczenie. To jest cel każdej diagnostyki przesiewowej. Są kraje, w których powszechne prowadzenie takiej diagnostyki doprowadza do wyeliminowania zaawansowanej postaci raka szyjki macicy, a wyniki leczenia raka piersi są imponujące.
- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.