Co można, a czego nie będąc w ciąży? Ginekolog odpowiada na popularne tematy - blog Boramed
Okres ciąży to czas niezwykle ważny w życiu każdej kobiety. Szczególnie emocjonujący jest początek ciąży, kiedy w głowie każdej pacjentki pojawia się mnóstwo pytań. Pomimo wielu dostępnych źródeł wiedzy na temat tego co można, a czego nie należy robić w ciąży, niejednokrotnie pierwsze wizyty u ginekologa wiążą się z wieloma wątpliwościami. Niektóre pytania powtarzają się częściej, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić kwestie nurtujące przyszłe mamy.
Kawa w ciąży. Czy picie kawy w ciąży jest dozwolone?
Jedna filiżanka kawy jest wydaje się być całkowicie bezpieczna, ale nie zaleca się pić jej więcej. Kluczowa jest zawartość kofeiny w porcji kawy. Badania wykazały, że przyjmowanie do 150-200 miligramów kofeiny (ok. 1-2 filiżanki kawy) dziennie nie wykazuje negatywnych skutków na przebieg ciąży. Trudno jednak dokładnie określić, ile kofeiny znajduje się w filiżance kawy, ponieważ zależy to od wielu czynników takich jak marka kawy czy ilość zmielonych ziaren wykorzystana do przygotowania porcji napoju. O ile dawka dzienna poniżej 200 mg wydaje się być zupełnie bezpieczną, wysoka podaż kofeiny w ciąży zwiększa ryzyko powikłań, takich jak poród przedwczesny, czy zahamowanie wzrostu płodu. Rozwiązaniem może tu być spożywanie kawy bezkofeinowej lub zmieszanie ziaren tradycyjnej kawy, z tą bezkofeinową. Nie należy również zapominać, że kofeina może być składnikiem innych produktów spożywczych i napojów, takie jak herbata, czekolada i napoje energetyczne.
Okres w ciąży - czy miesiączka w ciąży jest możliwa?
Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: "nie". O ile krwawienia z dróg rodnych mogą wystąpić na różnych etapach ciąży, nie ma to związku z cyklem menstruacyjnym i występowaniem krwawień miesiączkowych. Wysokie stężenia hCG i progesteronu, które są charakterystyczne dla czasu ciąży, hamują cykl miesięczny, przez co uniemożliwiają występowanie krwawienia miesiączkowego. Z tego powodu, to właśnie brak miesiączki, uważany jest za jeden z najwcześniejszych objawów ciąży. Krwawienia u pacjentek w ciąży występują częściej w pierwszym trymestrze ciąży niż w drugim lub trzecim. Szacunki sugerują, że około 25-30% ciężarnych doświadcza plamienia w pewnym momencie pierwszego trymestru. Istnieje wiele jego przyczyn.
Częstym zjawiskiem jest tzw. krwawienie okołoimplantacyjne, które następuje w momencie zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy. Występuje zwykle około 10-14 dni po zapłodnieniu, który to moment pokrywa się zwykle z datą spodziewanej miesiączki, przez co może być z nią błędnie skojarzony. Do innych przyczyn plamień z dróg rodnych w I trymestrze należą plamienia po badaniu ginekologicznym czy te związane z obecnością zmian na szyjce macicy, infekcjami, jak również plamienia po współżyciu. Zwykle są one niewielkie i najczęściej ustępują samoistnie.
Zwiększone krwawienie z dróg rodnych w I trymestrze ciąży, przypominające miesiączkę, powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Oczywiście w przypadku wystąpienia epizodu krwawienia u pacjentki ciężarnej, ciąża rozwija się dalej prawidłowo, jednak sytuacja taka wymaga wykluczenia innych poważnych stanów, takich jak między innymi: ciąża pozamaciczna, poronienie samoistne, zaśniad groniasty, czy wystąpienie krwiaka podkosmówkowego.
Jakich produktów nie należy spożywać będąc w ciąży?
Dobre odżywianie się w czasie ciąży jest niezwykle ważne. W ostatnich latach powstało tysiące poradników dla kobiet w ciąży, dotyczących prawidłowej diety. Dieta przyszłej mamy powinna być zbilansowana i zawierać liczne mikro- i makroelementy oraz witaminy. Przyjmuje się, że pacjentka ciężarna powinna spożywać około 300 kalorii więcej dziennie niż przed zajściem w ciążę. Zasoby Internetu pełne są przykładowych diet, pomysłów na przygotowanie posiłków, a temat odżywiania się pacjentek ciężarnych jest w zasadzie niewyczerpany. Najważniejsze pozostają pytania o kwestie dotyczące produktów, których bezwzględnie nie powinny spożywać pacjentki w ciąży. Produkty, których powinna unikać przyszła mama to przede wszystkim:
- alkohol – jego spożywanie nawet w niewielkich ilościach może spowodować wady wrodzone u płodu, skutkować upośledzeniem intelektualnym, niską masą urodzeniową u dziecka,
- sacharyna – będąca składnikiem niektórych słodzików,
- niektóre ryby – szczególnie łosoś hodowlany, makrela, tuńczyk – ze względu na stosunkowo wysoką zawartość rtęci,
- niepasteryzowane (surowe) mleko i produkty z niego wytwarzane,
- miękkie sery – takie jak feta, brie, camembert, blue, inne sery pleśniowe – są one często niepasteryzowane i mogą prowadzić do zakażenia Listerią – szczególnie groźnego w czasie ciąży,
- surowe ryby (sushi), owoce morza, ostrygi i małże,
- mięso i produkty z niego wytwarzane niepoddawane obróbce termicznej w wysokiej temperaturze (surowe lub wędzone),
- surowe lub niedogotowane jajka, takie jak jajka gotowane na miękko, jajka w koszulce,
- pokarmy zawierające niedogotowane jajka: tiramisu, mus czekoladowy, domowe lody, sos holenderski,
- kiełki,
- niemyte warzywa i owoce,
- zioła.