NIE CZEKAJ NA OBJAWY - ZBADAJ KLESZCZA JUŻ TERAZ!
Przynieś wyjętego kleszcza do naszej placówki zbadamy go dla Ciebie!
Kleszcz wyjęty z ciała powinien być przechowywany w lodówce (do dwóch dni) lub w temperaturze ok. -20 stopni (powyżej dwóch dni).
Przynieś go w sterylnym pojemniku - najlepiej do 4 godzin od wyjęcia.
Zbadamy go pod kątem Boreliozy lub w kierunku większej ilości przenoszonych chorób.
NASZA OFERTA:
KLESZCZ- Borrelia Bugdorferi DNA
KLESZCZ, Panel - wykrywane mat. genetycznego: Borrelia burgdorferi, KZM (kleszczowe zapalenie mózgu), Anaplasma phagocytophilum, Ehrichia chaffeensis/E.murris
............................................................................................................................................................................................................................................
Kleszcze są niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Występują w Polsce i są nosicielami wielu patogenów.
Chorobom odkleszczowym można zapobiec przez unikajć kontaktu z kleszczami w miejscu ich występowania oraz poprzez stosowanie odpowiedniej odzieży i środków odstraszających kleszcze.
Pamiętajmy, by idąc do lasu zakryć ciało długimi rękawkami, czapką, krytymi butami - nawet wtedy, gdy jest ciepło. Po powrocie z lasu warto zdjąć z siebie wszelką odzież i wziąć prysznic, by spłukać z siebie jeszcze niewbitego kleszcza.
A co, gdy kleszcz już nam się wbije? Usuwanie kleszcza:
Przy usuwaniu najlepiej użyć pęsety. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry - nie za odwłok, tylko za "główkę" i pociągnąć do góry. Miejsce po ukłuciu należy zdezynfekować. W przypadku, gdy nie usuniemy kleszcza w całości należy zgłosić się do lekarza w celu jego usunięcia.
Pamiętajmy - nie wykręcamy, nie szarpiemy, kleszcza niczym nie smarujemy!
Choroby odkleszczowe
Zagrożenie, jakie stanowią dla ludzi kleszcze to przenoszone przez nie choroby. Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się do kleszczy wraz z zakażoną krwią. Do zakażeniadochodzi w trakcie ukłucia. W Polsce najczęściej przenoszone przez nich choroby to: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)
BORELIOZA: W okolicy miejsca wkłucia przez kleszcza pojawia się rumień wędrujący. Najczęsciej ma kształt obrączkowaty, czasem może mieć inną postać lub w ogóle nie występuje. Rumieniowi towarzyszyć mogą objawy grypopodobne: uczucie rozbicia, gorączka, zmęczenie, bóle głowy. Przy nieleczeniu może dojść do zakażenia rozsianego. Borelioza może przyjmować różne postacie, takie jak: skórna, stawowa, neurologiczna, zaburzenia układu krążenia czy objawów neuropsychicznych
KZM: Objawy kleszczowego zapalenia mózgu pojawiają się w ciągu dwóch tygodni. Są to: gorączka, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, nudności, nieżyt górnych dróg oddechowych. Po krótkim okresie od ustąpienia objawów zakażenia może się rozwinąć druga faza choroby z objawami: zapalenia rdzenia kręgowego i opon mózgowo - rdzeniowych lub zapalenia mózgu i opon mózgowo - rdzeniowych. Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać łagodnie, jednak mogą również wystąpić powikłania powodujące trwałe następstwa.