Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
4 minut(y) czytania (710 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 22 tydzień

Ciąża – 22. tydzień ciąży

22. tydzień ciąży to piąty miesiąc oraz drugi trymestr. Dziecko rośnie i rozwija się intensywnie. Maluszek w łonie mamy przesypia ponad połowę doby. Możemy zaobserwować jego rytm dnia podzielony na pory snu i czuwania.W organizmie kobiety wciąż zachodzą dynamiczne zmiany.

Zmiany w organizmie kobiety

Ciąża jest czasem znaczących zmian metabolizmu energetycznego, wahań hormonów oraz przemian ogólnoustrojowych w ciele kobiety.

Hormony odgrywają znaczącą rolę podczas ciąży. Wpływają na górne drogi oddechowe oraz śluzówkę powodując przekrwienie, obrzęk czy nadmierne wydzielanie, natomiast powiększająca się macica powoduje uniesienie przepony, zwiększenie wymiaru poprzecznego i obwodu klatki piersiowej. Może pojawić się duszność i gorsza tolerancja wysiłkowa.

Na powstawanie zmian skórnych wpływa również aktywność hormonów, ale także gromadzenie się wody w tkankach, zwiększenie się masy ciała oraz uwarunkowania genetyczne. W drugiej połowie ciąży wskutek szybkiego powiększania się macicy i rozciągania włókien kolagenowych mogą pojawiać się rozstępy skórne o czerwonawej barwie. Narasta gromadzenie się melaniny w warstwach skóry. W linii środkowej ciała, głównie między pępkiem a spojeniem łonowym, widoczna jest kresa brunatna. Oprócz tego ciemnieją narządy płciowe oraz otoczki sutkowe. Na twarzy mogą pojawić się brązowe plamki zwane ostudą ciężarnych. Zmiany oraz przebarwienia skórne w większości przypadków ustępują po porodzie.

W II trymestrze ciąży następuje przejściowe zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi. Znacznie zwiększa się objętość krwi krążącej oraz objętość osocza w stosunku do elementów morfotycznych krwi powodując obniżenie hematokrytu oraz stężenia hemoglobiny. Powiększająca się macica może powodować ucisk na duże naczynia krwionośne. Należy więc unikać leżenia w pozycji na wznak.

Rozwój dziecka

Narządy i układy są już w pełni wykształcone. Na tym etapie ciąży następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie funkcji.

Aktywność ruchowa maluszka nie słabnie. Codziennie wykonuje on steki różnych ruchów: zgina i prostuje kończyny, wykonuje fikołki i obroty, ssie kciuka, bawi się pępowiną. Ruchy te z dnia na dzień stają się coraz bardziej skoordynowane.

W ciele maluszka każdego dnia powstają tysiące nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Dzięki temu płód nabywa nowych umiejętności oraz rozwijają się kolejne zmysły, m.in. dotyk. Uważa się, że od tego momentu dziecko zaczyna odczuwać bodźce bólowe.

Gałka oczna jest w pełni utworzona. Pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych. Powieki są zamknięte, ale mimo to maluch reaguje na zmiany natężenia światła.

Pojawiają się kolejne warstwy skóry. Tworzą się gruczoły potowe. Dzięki gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, skóra staje się mniej przezroczysta. Na głowie zaczynają wyrastać pierwsze włoski.

U dziewczynek narządy płciowe wewnętrzne znajdują się w ostatecznym położeniu. U chłopców kończy się pierwsza faza zstępowania jąder z jamy brzusznej do moszny (zaś cały ten proces zakończy się dopiero w 35. tyg. ciąży).

Trwa rozwój płuc. Pojawiają się pęcherzyki płucne, które rozpoczynają produkcję surfaktantu. Jest to substancja zmniejszająca napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych, co ułatwia wymianę gazową. Surfaktant stymuluje płuca do podjęcia swoich funkcji i umożliwia oddychanie po narodzinach.

22. tydzień ciąży – jakie badania?

Zgodnie ze wytycznymi Standardu Opieki Okołoporodowej od 21. tygodnia ciąży kobietom ciężarnym przysługują bezpłatne spotkania z położną środowiskową w ramach edukacji przedporodowej. Udział w nich jest dobrowolny, a tematy poruszane na spotkaniach dobierane są indywidualnie do potrzeb ciężarnej.

Między 21. a 26. tygodniem ciąży powinna odbyć się kolejną konsultacja u lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Podczas wizyty lekarz wykonuje badanie przedmiotowe i podmiotowe, ocenia czynność serca płodu, mierzy ciśnienie tętnicze krwi i masę ciała pacjentki oraz ocenia ryzyko ciążowe. Przed wizytą należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (-) oraz u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM).

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) przed ukończeniem 22. tygodnia ciąży zalecane jest wykonanie kolejnego badania USG referencyjnego tzw. „połówkowe. Podczas badania ultrasonograficznego lekarz ginekolog posiadający certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation) ocenia szczegółowo budowę anatomiczną płodu oraz wykonuje standardowe pomiary. W czasie badania „połówkowego" ocenia się grupę markerów wad genetycznych do których należą np. długość kości udowej, długość kości nosowej, przezierność karkową, szerokość miedniczek nerkowych. Na podstawie między innymi powyższych pomiarów ocenia się ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych u płodu (np. zespół Downa), wrodzonych wad serca, rozszczepu podniebienia, rozszczepu kręgosłupa czy przepukliny.

W naszych placówka istnieje możliwość wykonania badania USG „połówkowego" w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących badań wykonywanych w drugim trymestrze ciąży zapraszamy do kontaktu z naszymi placówkami.

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 23 t...
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 21 t...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A