Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (587 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 27 tydzień

Ciąża – 27. tydzień ciąży

27. tydzień ciąży to już ostatni tydzień drugiego trymestru. Maluch szybko przybiera na wadze. Nóżki i rączki są w pełni wykształcone, a ruchy nimi są coraz mocniejsze i bardziej skoordynowane. Brzuszek przyszłej mamy staje się zaokrąglony, ale nie powinien jeszcze przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Dlatego to dobry moment na rozpoczęcie kompletowania wyprawki, o ile przyszła mama nie zrobiła tego wcześniej.

Zmiany w organizmie kobiety

Z tygodnia na tydzień brzuch przyszłej mamy staję się większy i wyraźnie zaokrąglony, a skóra na nim jest napięta. Dobrze więc zadbać o ciało, aby zapobiegać pojawieniu się rozstępów. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które działają zapobiegawczo. Należy pamiętać, aby taki kosmetyk był przebadany dermatologicznie i dedykowany kobietom w ciąży. Skłonność do występowania rozstępów jest indywidualna i zależna od wielu czynników.

Powiększająca się macica może powodować ucisk na przeponę. U kobiety ciężarnej mogą pojawić się duszność, szybsze zmęczenie oraz trudności z oddychaniem. Jeśli powyższe objawy nie ustępują lub towarzyszą im inne niepokojące dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Ciało kobiety przez całą ciąże zmienia się przygotowując się do porodu. Jednak ostatnie tygodnie są najbardziej wymagające dla organizmu przyszłej mamy, dolegliwości mogą stać się bardziej odczuwalne. W dalszym ciągu na tym etapie ciąży kobiecie dokuczać mogą bóle pleców, parcie na pęcherz, nietrzymanie moczu, częstsze oddawanie moczu, zgaga czy też zaparcia. W drugiej połowie ciąży pojawić się mogą niegroźne skurcze macicy, tzw. skurcze przepowiadające lub inaczej skurcze Braxtona-Hicksa.

Rozwój dziecka

Maluszek w ostatnich tygodniach ciąży przybiera bardzo szybko na wadze. Jego ciało składa się z ok. 15% tkanki tłuszczowej. Waga dziecka w 27. tygodniu ciąży waha się w granicach około 1 kilograma, a długość wynosi niemal 35 cm.

Na tym etapie dziecko przypomina już swoim wyglądem malutkiego człowieka. Potrafi wykonywać skoordynowane ruchy kończynami. Trenuje nabyte odruchy, między innymi odruch ssania. Reaguje na bodźce ze środowiska zewnętrznego. Rozpoznaje głos matki oraz inne dźwięki. Dziecko otwiera i zamyka powieki, dzięki czemu może zobaczyć padające światło i cienie. Aktywuje w ten sposób część mózgu odpowiedzialną za widzenie.

Maluch mimo, że ma coraz mniej miejsca w macicy, wykonuje obroty oraz fikołki. Dlatego jego pozycja nie jest jeszcze ostatecznie ustalona. Porodowe ułożenie płodu nastąpi dopiero ok. 32.-34. tygodnia ciąży.

Przyszła mama niekiedy może odczuwać w brzuchu „podskakiwanie" płodu. Przyczyną jest wystąpienie u dziecka czkawki. Czkawka jest reakcją organizmu dziecka na spożywane przez matkę potrawy, których smak przenika do płynu owodniowego, głównie te wyraziste i pikantne. To naturalna i niegroźna dolegliwość, która ustępuje samoistnie.

Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się przez całą ciąże układów jest układ nerwowy. W 27. tygodniu ciąży bardzo intensywnie kształtuje się centralna część układu nerwowego, głównie mózg. Na tworzenie się nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi korzystnie wpływa mówienie do dziecka, słuchanie przez mamę jej ulubionej muzyki, czytanie czy też śpiewanie.

27. tydzień ciąży – jakie badania?

27. tydzień ciąży to czas na kolejną, siódmą już obowiązkową konsultację u lekarza prowadzącego ciążę. Regularne wizyty kontrolne pozwalają upewnić się, że ciąż Podczas wizyty lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi badanie ginekologiczne, oceni czynność serca płodu oraz ryzyko ciążowe. Wykona także pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała pacjentki. Według Standardu Opieki Okołoporodowej na konsultację należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, a u kobiet Rh (-) przeciwciała anty-D.

Jeśli nie zostało wykonane to należy zrobić badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy. Polega na trzykrotnym pobraniu krwi żylnej i oznaczeniu stężenia glukozy: przed podaniem glukozy (na czczo) oraz po 1 i 2 godzinach od podania glukozy. Badanie to stanowi profilaktykę cukrzycy ciążowej.

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 28 t...
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 26 t...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A