Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
4 minut(y) czytania (705 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 29 tydzień

Ciąża – 29. tydzień ciąży

W 29. tygodniu ciąży powiększający się brzuszek powoli zaczyna utrudniać przyszłej mamie wykonywanie codziennych czynności. Maluszek z dnia na dzień intensywnie rośnie i przybiera na wadze. Coraz mniej tygodni dzieli przyszłych rodziców od przyjścia na świat ich maleństwa.

Zmiany w organizmie kobiety

Na tym etapie ciąża jest już zaawansowana i widoczna. Brzuch zwiększa swoją wielkość o około 1 cm tygodniowo. Dno macicy znajduje się 3-4 palce nad linią pępka i mocniej uciska na przeponę. Powodować to może trudności w oddychaniu i duszność. Powiększająca się macica uciska na sąsiadujące narządy wewnętrzne, przez co bardziej uciążliwe stają się dolegliwości ciążowe. W trzecim trymestrze kobiecie ciężarnej mogą dokuczać nudności, zgaga, uczucie parcia na pęcherz, zaparcia, ból pleców czy opuchlizna nóg.

Wraz ze wzrostem dziecka i powiększającą się macicą rozciąga się skóra na brzuchu, co może skutkować pojawieniem się rozstępów. Wypchnięciu do przodu ulega pępek ciężarnej, co staje się widoczne w bardziej obcisłych ubraniach.

Piersi ciężarnej przygotowują się do karmienia już podczas trwania ciąży. Pod wpływem hormonów rozwijają się w piersiach pęcherzyki mleczne i sieć przewodów mlecznych. W ostatnich tygodniach ciąży na brodawkach mogą pojawić się niewielkie kropelki. Jest to pierwsze mleko zwane siarą i nie stanowi powodu do niepokoju. Siara jest pokarmem dla noworodka w pierwszych dniach po porodzie. Ma niezwykły skład i jest skondensowanym zastrzykiem substancji odżywczych. Zawiera ok. 250 różnych składników, m.in. przeciwciała, aminokwasy, witaminy, minerały.

W trzecim trymestrze u przyszłej mamy może pojawiać się nieodparta potrzeba przygotowania wygodnego i bezpiecznego miejsca dla noworodka. Jest to tak zwany syndrom wicia gniazda. Niektóre kobiety w przypływie energii sprzątałyby ciągle, inne zaś najchętniej przemalowałyby mieszkanie lub kupowałyby nowe ubranka dla maluszka czy zabawki. Dobrze jest jednak zachować zdrowy rozsądek. Przyszła mama powinna jak najwięcej czasu poświęcić na odpoczynek i nie przemęczać się.Nie ma potrzeby kupowania zbyt wielu rzeczy, ponieważ noworodek bardzo szybko rośnie. Może się więc okazać, że niektórych ubranek nawet nie założy.

Rozwój dziecka

Maluszek nabiera kształtów i swoim wyglądem powoli przypomina noworodka. W ostatnich tygodniach ciąży dziecko przybiera na wadze najwięcej. Maluch ma więc coraz mniej miejsca w macicy i powoli przyjmuje już ostateczną pozycję do porodu. Dziecko powinno być w położeniu pionowym, główką zwrócone ku dołowi, a nóżkami ku górze.

W trzecim trymestrze narządy wewnętrzne maluszka dojrzewają i przygotowują się do życia poza organizmem matki. Następuje dalsze doskonalenie poszczególnych funkcji i umiejętności niezbędnych po porodzie. Zmysły są w pełni rozwinięte. Reakcje na bodźce docierające z zewnątrz stają się szybsze. Maluszek słucha otaczających go dźwięków. Część z nich już rozpoznaje i reaguje odpowiednio na nie. Dobrze rozwinięty jest także zmysł węchu, dzięki któremu dziecko po porodzie rozpozna zapach mamy.

Najbardziej intensywnie rozwija się mózg i układ nerwowy płodu. Następuje proces fałdowania kory mózgowej. Swoją pracę rozpoczyna ośrodek termoregulacji odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. W dalszym ciągu pojawia się faza snu REM, odpowiedzialna za marzenia senne.

29. tydzień ciąży – jakie badania?

Pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży według Standardu Opieki Okołoporodowej powinna odbyć się kolejna obowiązkowa konsultacja u lekarza prowadzącego ciążę. Regularne wizyty kontrolne pozwalają upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo. Ilość wizyt jest ustalana indywidualnie i zależna od przebiegu ciąży oraz stanu zdrowia pacjentki i płodu.


Podczas wizyty kontrolnej lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi badanie ginekologiczne, oceni czynność serca płodu oraz ryzyko ciążowe. Wykona także pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała pacjentki. Na konsultację należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, a u kobiet Rh (-) przeciwciała anty-D.

W celu profilaktyki śródciążowej konfliktu serologicznego każdej kobiecie RhD ujemnej, u której nie wykryto przeciwciał anty-RhD należy podać domięśniowo pomiędzy 28.-30. tygodniem ciąży immunoglobulinę anty-RhD w dawce 300 µg.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie kolejnego USG. Badanie ultrasonograficzne w trzecim trymestrze ma na celu ocenę wzrastania płodu lub ewentualną ocenę dobrostanu płodu w wybranych sytuacjach klinicznych oraz określenie przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego (w przypadku, gdy nie jest znana data OM i/lub nie było wykonane badanie ultrasonograficzne w I trymestrze ciąży).

Badanie ultrasonograficzne trzeciego trymestru pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży można wykonać w naszych placówka przy ul. Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 oraz przy ul. Beli Bartóka 8 lok. U/A. W celu uzyskania informacji na temat badania lub umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu.

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 30 t...
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 28 t...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A