Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (542 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 40 tydzień

Ciąża – 40. tydzień ciąży

Za nami czterdzieści wyjątkowych tygodni. Podczas każdego z nich kobieta obserwowała wiele zmian zachodzących w jej organizmie oraz w rozwoju maluszka. Przyszła mama z niecierpliwością oczekuje przyjścia na świat swojego dziecka. Statystycznie zaledwie 5% porodów odbywa się w terminie wyznaczonym przez lekarza. W większości przypadków ukończenie ciąży następuje przed 40. tygodniem.

Zmiany w organizmie kobiety

Ostatnie tygodnie ciąży są dla organizmu przyszłej mamy ogromnym wyzwaniem. Niektóre dolegliwości ciążowe nasilają się. Kobiecie dokuczają skurcze nóg, parcie na pęcherz. Brzuch ciężarnej jest duży i często utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

Pojawiają się objawy mogące świadczyć o nadchodzącym porodzie. Ruchy płodu są nieco słabiej odczuwalne, a brzuch staje się napięty i twardnieje. Może pojawić się plamienie oraz nadmierna ilość śluzu, niekiedy podbarwionego krwią. Obecność nieznacznej ilości krwi w śluzie nie stanowi powodów do niepokoju. Zjawisko to może być spowodowane rozwieraniem kanału szyjki i pękaniem mniejszych naczyń. W momencie pojawienia się znacznie większej objętości krwi należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala.

W niektórych przypadkach w 40. Tygodniu ciąży przyszła mama może nie odczuwać żadnych oznak zbliżającego się porodu. Według Standardu Opieki Okołoporodowej zalecane jest, aby poród odbył się przed 42. tygodniem ciąży. Jeżeli stan ogólny matki i dziecka jest dobry nie ma powodów do niepokoju.

Rozwój dziecka

Dziecko jest już w pełni rozwinięte i przygotowane do życia poza łonem matki. Narządy wewnętrzne są wykształcone i pełnią swoje funkcje. Zmysły odbierają bodźce zewnętrzne docierające do płodu.W ciągu ostatnich miesięcy maluszek nagromadził odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej, która stanowi ok. 15% masy ciała. Zapewnia ona dziecku utrzymanieprawidłowej temperatury ciała po narodzinach.

Pod koniec ciąży długość ciała dziecka wynosi od 50 cm do 60 cm. Masa ciała zaś waha się w okolicach od 3000 g do 4000 g. Wielkość dziecka po narodzinach jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Wpływ mają głównie uwarunkowania genetyczne, ale również stan ogólny matki czy współwystępowanie chorób i wad wrodzonych płodu.

40. tydzień ciąży – jakie badania?

W przypadku, kiedy poród nie rozpoczął się w terminie wyznaczonym przez lekarza należy niezwłocznie udać się na wizytę kontrolną. Podczas konsultacji ginekolog przeprowadzi dokładny wywiad, wykona badanie położnicze, pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała oraz oceni częstotliwość ruchów płodu. Według wytycznych lekarz prowadzący podczas wizyty powinien wykonać badanie USG. W czasie badania ultrasonograficznego ocenie podlega czynność serca płodu, waga płodu, jego ułożenie oraz objętość wód płodowych i umiejscowienie łożyska.

Przed wizytą należy wykonać badanie kardiotokograficzne (KTG), które monitoruje czynność serca płodu (FHR – fetal heart rate) oraz czynność skurczową macicy. Na podstawie badania KTG lekarz ocenia dobrostan płodu i wzajemną zależność obu parametrów.

Ważne jest rozpoznanie odpowiedniego momentu rozpoczęcia porodu. Głównym sygnałem jest pojawienie się regularnej czynności skurczowej. Gdy skurcze pojawiają się częściej niż co 5 min, a kobieta odczuwa silne parcie należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Innym objawem zbliżającego się porodu jest odejście wód płodowych. Szczególnie niepokojące jest pojawienie się wód płodowych o zabarwieniu w kolorze czerwonym, zielonym czy brązowym. Jest to bezwzględne wskazanie do natychmiastowego stawienia się na Izbie Przyjęć.

Przebieg ciąży oraz porodu u każdej kobiety jest inny i zawsze wyjątkowy. Przyszła mama powinna obserwować swoje ciało i sygnały jakie jej organizm wysyła. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub udać się niezwłocznie do szpitala. 

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 39 t...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A