Otyłość jest chorobą polegającą na nadmiernym gromadzeniu tkanki tłuszczowej, które stanowi ryzyko dla zdrowia. Jest choroba znacząco pogarszająca jakość życia i skracającą jego długość. W tej chwili otyłość jest coraz powszechniejszym problemem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję badawcząSW Research, w czasie ostatniego roku trwania pandemii Covid-19 Polacy przybrali średnio 1,8 kg. Niestety osoby, które na początku pandemii miały nadwagę lub chorowały już na otyłość przybrały jeszcze więcej - średnio nawet 3,2kg.
Do nagromadzenia nadmiernej ilości tłuszczu zawsze doprowadza nieadekwatne przyjmowanie pokarmu w stosunku do potrzeb organizmu. Przyczyny są zróżnicowane od względów socjoekonomicznych przez choroby zaburzające prawidłową przemianę materii do uwarunkowań genetycznych.
Do stwierdzenia czy mamy do czynienia z nieprawidłową masą ciała najpowszechniej stosowany jest wskaźnik masy ciała wskaźnik BMI (Body Mass Index). BMI obliczamy ze wzoru:
BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m)2
Interpretacja wyników:
<16,00 – wygłodzenie
16,00 – 16,99 – wychudzenie
17,00 – 18,49 – niedowaga
18,50 – 22,99 – norma niski przedział
23,00 – 24,99 – norma wysoki przedział
25,00 – 27,49 – nadwaga niski przedział
27,50 – 29,99 – nadwaga wysoki przedział
30 – 34,9 – otyłość I stopnia
35 – 39,9 – otyłość II stopnia
40 – otyłość III stopnia
Jeśli Twoje BMI wynosi 25 i więcej warto skonsultować się z lekarzem. Nieleczona nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do szeregu powikłań, takich jak:
- Nadciśnienie tętnicze
- Choroba niedokrwienna serca
- Cukrzyca typu 2
- Dyslipidemia
- Miażdżyca
- Obturacyjny bezdech w czasie snu
- Depresja
- Zwyrodnienia stawów
- Łuszczyca
- Zaburzenia płodności
- Kamica pęcherzyka żółciowego
- Dna moczanowa
- Zwiększa ryzyka rozwoju niektórych nowotworów (np. raka piersi, jelita grubego, wątroby, nerki)
Skuteczne leczenie otyłości jest długotrwałym procesem wymagającym motywacji i zaangażowania zarówno ze strony lekarza jak i pacjenta. Obejmuje zmianę nawyków żywieniowych, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej oraz wsparcie farmakologiczne. Leczenie obejmuje również choroby, które zdążyły się rozwinąć wskutek nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pacjenci z otyłością olbrzymią lub z powikłaniami trudno poddającymi się leczeniu zachowawczemu mogą zostać zakwalifikowani do operacji bariatrycznej. W zależności od potrzeb i preferencji pacjenta dobierane jest odpowiednie leczenie.
Podsumowując - jeśli Twój wskaźnik BMI wynosi 25 i więcej udaj się do lekarza celem oceny stanu zdrowia i podjęcie odpowiedniego leczenia. Nie czekaj aż rozwiną się powikłania otyłości!
lek.med. Izabela Mach-Kozłowska