Boramed WarszawaEcho serca
Poradnie Specjalistyczne
Echo serca w Warszawie
Echo serca to badanie, które wykorzystuje się w diagnostyce chorób układu krążenia. Jest to świetna metoda na zbadanie prawidłowej pracy organu, od którego w dużej mierze zależy komfort naszego życia. Przed jego wykonaniem dobrze zorientować się, jak on będzie ono wyglądało i jak należy się do niego przygotować.
Echo serca - kiedy lekarz powinien zlecić badanie?
Echo serca zalecane jest większości osób, które cierpią na schorzenia układu krążeniowego. Niepokojące bóle w klatce piersiowej, a także szmery wysłuchiwane przez lekarza nad sercem, arytmie są wskazaniem do przeprowadzenia badania. Również wszelkiego rodzaju zaburzenia rytmu powinny zostać dokładnie sprawdzone. Echo serca pozwala zmierzenie tzw. frakcji wyrzutowej, która w procentowym wskaźniku określa ilość krwi przepompowanej w czasie jednego skurczu. Minimalne wskaźniki powinny mieścić się w granicach 52-74%. Badanie pozwala wykryć niedające objawów wrodzone schorzenia serca, będące ryzkiem podczas np. uprawiania sportu. Diagnostyka echokardiograficzna jest przydatnym narzędziem w diagnostyce:
- choroby niedokrwiennej, ocenie osób po zawale
- choroby zakrzepowo-zatorowej,
- zapalenia mięśnia serca ,
- infekcyjnego zapalenia wsierdzia,
- zapalenia osierdzia,
- wrodzonych wad serca, szczególnie przy historii takich wad w rodzinie,
- zaburzeń rytmu serca, w tym migotania przedsionków,
- nadciśnienia tętniczego
- kardiomiopatii.
Echo serca przeprowadza się również u osób po zawałach.
Echo serca - jak wygląda badanie?
Echo serca to badanie w pełni nieinwazyjne i bezbolesne. W formie przezklatkowej polega ono na przyłożeniu do klatki piersiowej pacjenta głowicy urządzenia, która wysyłając fale dźwiękowe, wychwytuje echo. Lekarz, przeprowadzający badanie, na ekranie urządzenia śledzi obraz serca i jest w stanie dostrzec wszelkie nieprawidłowości. Przez kilkanaście minut, kiedy trwa diagnostyka, pacjent nie może się ruszać. Nieco inaczej wygląda badanie w formie przezprzełykowej. W tym wypadku konieczne jest znieczulenie tylnej ściany gardła i wprowadzenie do jamy ustnej badanego specjalistycznej sondy. Jest to jednak znacznie rzadziej wykonywany typ badania.
Echo serca - o czym należy pamiętać przed badaniem?
Przygotowanie do badania zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj echa serca zalecił nam lekarz. Badanie przezklatkowe nie wymaga żadnych konkretnych przygotowań, poza poinformowaniem lekarza o ewentualnych wcześniejszych problemach z sercem. Badanie z kategorii echo serca można bez problemu przeprowadzić w specjalistycznym gabinecie pod okiem doświadczonych specjalistów. Badanie echo serca metodą przezklatkową wykonujemy w naszej klinice w Warszawie, ul. Bora-Komorowskiego 21/307 (Praga Południe).