Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (496 słów)

Jak zadbać o własne zęby i tym samym zdrowie rozwijającego się dziecka

Jak zadbać o własne zęby i tym samym zdrowie rozwijającego się dziecka

Większość poważnych chorób od ogniskowych ma swój początek w jamie ustnej m.in. sepsa, zapalenie wsierdzia, choroby reumatologiczne – autoimmunologiczne, ropnie narządów miąższowych. Nieleczone zęby stanowią ryzyko dla życia nie tylko matki, ale również dziecka. Dlatego o utrzymaniu dobrego stanu uzębienia nie możemy zapomnieć.

PLANOWANIE
Planując ciążę warto przeprowadzić kontrolę stomatologiczną. Daje to możliwość nie tylko uniknięcia potencjalnie inwazyjnych zabiegów w jej trakcie, ale również wykonania dodatkowych badań radiologicznych np. pantomogramu. Tego typu badanie zabezpiecza nas na cały czas ciąży, bo daje obszerną wiedzę na temat stanu uzębienia, a także może ujawnić poważne schorzenia kości i zębów. Jeśli trudne leczenie przypadnie na czas ciąży, może czasami stanowić ryzyko dla zdrowia i życia dziecka.

I TRYMESTR
Jest to okres, w którym dziecko intensywnie rozwija się – różnicują się narządy i kształtuje ciało. To w tym najistotniejszym dla zdrowia dziecka czasie dowiadujemy się, że rodzina powiększy się. Warto unikać planowych inwazyjnych zabiegów stomatologicznych. Jednak w przypadku stanów ostrych, bólu zęba, dziąseł, ropni niezwłocznie należy je leczyć.

II TRYMESTR
To najlepszy okres dla kontroli stomatologicznej jak i również zalecanego leczenia zębów. Warto zdjąć kamień nazębny jeśli to zalecane, wyleczyć wszystkie zęby.

III TRYMESTR
Jeśli zęby nie zostały wyleczone w II trymestrze i nie zaleca się czekać po urodzeniu dziecka, to należy to zrobić teraz.

PORÓD i POŁÓG
W trakcie porodu może nastąpić wzrost temperatury, ukrwienia w obszarze głowy potem również duże osłabienie. Wszelkie nieleczone zęby mogą właśnie w tym momencie dać o sobie znać. Wątpliwe są możliwości leczenia zębów w szpitalu położniczym. W niektórych przypadkach koniecznością jest ich usunięcie.

Dlatego słuszne jest:

  • dokładne badanie i leczenie przed ciążą
  • kontrola i ewentualne leczenie w II trymestrze
  • kontrola po porodzie.

W trakcie ciąży możemy mieć do czynienia z kilkoma dodatkowymi problemami:

ZAPALENIE DZIĄSEŁ
Z powodu zmian hormonalnych często obserwuje się skłonność do przekrwienia, krwawienia, przerostu dziąseł. Należy utrzymywać dobrą higienę, nitkować przestrzenie międzyzębowe, w odpowiednim czasie usunąć złogi kamienia nazębnego. Czasami może powstać duży, krwawiący nadziąślak (tzw. guz ciążowy) z tendencją do zaniku po urodzeniu.

ZDJĘCIA RADIOLOGICZNE
Nie ma dawki progowej promieniowania, którą można by nazwać bezpieczną. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że mamy również do czynienia z nim codziennie na dworze. Dawka pojedynczego zdjęcia z reguły nie przekracza 6 godzin takiego promieniowania tła. Jeśli wykonanie zdjęcia jest konieczne do leczenia, należy je zrobić stosując odpowiednie zabezpieczenia – fartuch ołowiany. Korzyści przerastają wtedy znacznie wątpliwe skutki uboczne.

ZNIECZULENIA
Warto znieczulać gdy jest to wskazane, gdyż ból i wytwarzane hormony stresu mogą być bardziej szkodliwe. W ciąży stosuje się znieczulenia bez środków obkurczających naczynia. Aktualnie stosowane znieczulenia rozkładają się głównie w tkankach w miejscu podania. Przedostają się do krwi w bardzo małej ilości. Jakakolwiek toksyczność dla dziecka jest też znikoma.

WYPEŁNIENIA AMALGAMATOWE
Obecne już czarne wypełnienia amalgamatowe (srebrowo-rtęciowe) nie stanowią zagrożenia. Jednakże zakładanie nowych powoduje wytwarzanie małej ilości szkodliwych oparów rtęci. Nie udowodniono jednak bezpośredniego zagrożenia dla płodu.

Lekarz dentysta Adrian Mierzwa

Boramed

###
Terapia bólu w ciąży jako alternatywa dla tabletek...
Dbaj o siebie, dbaj o piersi

Podobne wpisy

Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A