Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (669 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 10 tydzień

Ciąża 10. tydzień

10. tydzień to jeszcze 1.trymestr ciąży. Płód rozwija się teraz bardzo szybko, waży ok. 5 g. i mierzy 30-40 mm. Płynu owodniowego jest w tym czasie jeszcze niewiele ( ok. 50 -100 ml), ta ilość znacznie się zwiększy w najbliższym czasie. Na tym etapie ciąży ryzyko wystąpienia wad rozwojowych się zmniejsza. Podczas badania USG można rozpoznać wszystkie struktury płodu, jednak nie da się jeszcze określić płci.

Narządy wewnętrzne i układy są już właściwie wykształcone i zaczynają podejmować swoje funkcje. Zaczyna się formować twarz, zarasta podniebienie, w dziąsłach tworzą się zębodoły. Kształtują się powieki, które zakrywają w całości oczy dziecka umieszczone jeszcze z boku główki.

W 10 tygodniu można zaobserwować u płodu obrotowe ruchy głowy, prostowanie szyi, zginanie kończyn a nawet dotykanie dłonią twarzy. Aktywność ruchowa płodu, którą można zaobserwować w tym okresie nie jest jeszcze odczuwalna przez przyszłą mamę.

Liczba uderzeń serca płodu na minutę zaczyna spadaći do końca ciąży utrzymuje się w granicach 120 – 160.

Zaczyna funkcjonować szpik, natomiast na tym etapie rozwoju rolę wytwórczą dla komórek krwi pełni wątroba.

Nerki zaczynają produkować mocz, który jest wydalany do płynu owodniowego. W tym czasie nerki nie wydalają jeszcze produktów przemiany materii płodu, funkcję tę spełnia łożysko.

Układ pokarmowy zaczyna funkcjonować, żołądek i pęcherzyk żółciowy zaczynają wytwarzać soki trawienne.

Bardzo dynamicznie rozwija się układ nerwowy, powstaje charakterystyczne wybrzuszenie na czole u płodu, a struktury mózgu się uwidaczniają.

Palce dłoni są już rozdzielone, natomiast palce stóp nadal pozostają połączone błoną.

W 10. tygodniu płód zaczyna połykać płyn owodniowy, co jest symulacją rozwoju układu pokarmowego i oddechowego.

Na głowie i łukach brwiowych pojawia się owłosienie.

Niemal w całości są już wykształcone błony płodowe, niedługo swoją pracę podejmie łożysko, ułatwi to dziecku odżywianie, na razie substancje odżywcze czerpie jeszcze z pęcherzyka żółtkowego.

Co czuje przyszła Mama?

Ciąża w 10. tygodniu na pierwszy rzut oka z zewnątrz może nie być jeszcze zauważalna . Jednak w organizmie przyszłej mamy zachodzą ogromne zmiany. Macica jest już wyraźnie powiększona i delikatnie zaczyna wystawać z miednicy ponad spojenie łonowe.W wyniku powiększającej się macicy następuje ucisk na pęcherz moczowy i częstsze oddawanie moczu.

Wzrost objętości krwi krążącej nawet o 40% powoduje poszerzenie oraz uwidocznienie żył na ciele, szczególnie w okolicach piersi oraz brzucha. Jest to stan przejściowy, który po zakończeniu ciąży powinien powrócić do normy.

W wyniku zmian hormonalnych mogą pojawić się przebarwienia i wykwity skórne.

Dziesiąty tydzień ciąży to często moment, w którym nudności i wymioty mogą mieć największe nasilenie. W większości przypadków ustępują po zakończeniu I trymestru. Bardzo rzadko utrzymują się do końca ciąży. W przypadku uporczywych wymiotów, uniemożliwiających codzienne funkcjonowanie i powodujących dużą utratę masy ciała należy skonsultować się z położną lub lekarzem.

Kolejnym objawem, który może być uciążliwy w tym okresie są wzdęcia. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, ale mogą powodować dyskomfort, uczucie pełności oraz złe samopoczucie.

Kobieta w tym czasie może także odczuwać tkliwość piersi, mogą pojawić się zaburzenia widzenia, zawroty głowy.

Należy pamiętać, że nasilenie objawów ciąży jest indywidualne i każda ciężarna może odczuwać je w różnym natężeniu. W przypadku wątpliwości lub nasilenia objawów należy skonsultować się z położną lub lekarzem prowadzącym.

10. tydzień ciąży – jakie badania?

10. tydzień ciąży jest ostatnim momentem na odbycie pierwszej wizyty u ginekologa. Jeśli przyszła Mama odbyła już pierwszą wizytę potwierdzającą ciąże oraz nie dzieje się nic niepokojącego, a wyniki badań są prawidłowe nie ma potrzeby zgłaszania się na konkretne badania.

Po ukończeniu 10. tygodnia ciąży rekomendowane jest wykonanie testów wolnego DNA płodowego (cffDNA). Jest to nieinwazyjny test prenatalny z krwi matki, dzięki któremu można wykryć ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych, znacząco wypływających na zdrowie dziecka.

W naszych placówkach przyszłe Mamy mogą wykonać testy wolnego DNA płodowego. W celu poznania szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Do 10 t.c. należy wykonać badania diagnostyczne:

1.Grupa krwi i Rh

2.Przeciwciała anty-Rh

3.Morfologia krwi

4.Badanie ogólne moczu

5.Cytologia

6.Glukoza, ew. test obciążenia 75g glukozy u kobiet z czynnikiem ryzyka GDM

7.WR

8.THS

9.Badanie HIV i HCV

10. Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM), różyczka (IgG, IgM),

Zalecane jest również wykonanie kontroli stomatologicznej.

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 11 t...
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 9 ty...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A