Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (609 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 13 tydzień


Ciąża - 13. tydzień ciąży

W 13. tygodniu dobiega końca pierwszy trymestr ciąży. Dziecko wyglądem powoli przypomina już malutkiego człowieka. Rozpoczyna się drugi trymestr, który uważany jest za najprzyjemniejszy okres ciąży. Ustępuje wiele dokuczliwych objawów, a u części kobiet następuje przypływ sił i poprawa samopoczucia.

Zmiany w organizmie kobiety

Ryzyko poronienia maleje do minimum, a przyszła mama czuje się znacznie lepiej niż
w początkowym okresie ciąży. Zanikają uciążliwe objawy towarzysząc w pierwszym trymestrze – nudności, wymioty, osłabienie. To odpowiedni moment, aby powrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej. W okresie ciąży dobrym rozwiązaniem będzie basen, gimnastyka, specjalne zajęcia fitness czy po prostu spacery. Przed rozpoczęciem każdej formy aktywności fizycznej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie ma przeciwwskazań nie należy rezygnować z ruchu. Regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na organizm, stabilizują ciśnienie krwi, pomagają utrzymać prawidłowy przyrost wagi, poprawiają kondycję.

Po ustąpieniu nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych często zwiększa się apetyt oraz pojawia się chęć na konkretne produkty. Należy pamiętać o zbilansowanej diecie. Zapotrzebowanie energetyczne w drugim trymestrze wzrasta o ok. 300 kcal na dobę.

Charakterystycznym objawem pojawiającym się w 13. tygodniu jest specyficzne odczucie ciągnięcia w pachwinach. Spowodowane jest rozciąganiem więzadeł, na których utrzymuje się powiększająca się macica. Kobieta może odczuwać ból i niepokój, jednak jest to fizjologiczny objaw i nie stanowi zagrożenia dla płodu.

Do ciążowych objawów występujących w tym okresie są również zaparcia, widoczne naczynka krwionośne, duszności, spadek libido, obfita wydzielina z pochwy czy pierwsze rozstępy na brzuchu i piersiach.

Rozwój dziecka

W 13. tygodniu ciąży następuje szczególnie intensywny przyrost masy ciała dziecka oraz jego wzrostu. Wykształcone są narządy wewnętrzne, które na tym etapie dojrzewają, aby po narodzinach organizm dziecka mógł samodzielnie funkcjonować.

Serduszko maleństwa zaczyna pracować w stałym rytmie. Prawidłowe tętno płodu na tym etapie ciąży wynosi ok. 120-160 uderzeń na minutę. Ilość krwi jaką pompuje serce dziecka to około 30 litrów dziennie.

Płód połyka wody płodowe, dzięki czemu układ pokarmowy oraz moczowy rozpoczynają swoją pracę. Jelita wędrują na właściwe miejsce w jamie brzusznej, a trzustkaprodukuje insulinę. Nerki płodu oczyszczają organizmze szkodliwych produktów przemiany materii, śledziona filtruje krew.

W dalszym ciągu trwa proces kostnienia chrząstek, wykształcają się żebra, kości długie kończyn oraz czaszka. Na palcach tworzą się linie papilarne, które są indywidualne dla każdego człowieka.

Głowa dziecka jest nadal nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Na twarzy stają się coraz bardziej widoczne oczy, nos i broda. Pojawia się mimika, a maluch nabywa nowych umiejętności takich jak ziewanie, zamykanie i otwieranie buzi czy ssanie kciuka.

U dziecka pojawia się wrażliwość na dotyk oraz dźwięk. Ruchy płodu są bardzo liczne
i gwałtowne, ale nie są jeszcze odczuwalne przez matkę.

Coraz lepiej widoczne są narządy płciowe. Zdarza się, że na tym etapie ciąży lekarz za pomocą USG może już określić płeć dziecka. Łatwiejsza w rozpoznaniu jest płeć męska. W przypadku płci żeńskiej trzeba poczekać najlepiej do USG „połówkowego" w 20.-22. tygodniu ciąży. Niemniej jednak, w przypadku dziewczynki, jej jajniki zawierają około dwóch milionów jajeczek. Ilość ta będzie stopniowo spadać: dwukrotnie do czasu porodu oraz dziesięciokrotnie do zakończenia okresu dojrzewania płciowego.

13. tydzień ciąży – jakie badania?

To ostatni moment na wykonanie USG prenatalnego pierwszego trymestru wraz z oceną ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Podczas badania lekarz szczegółowo ocenia anatomię płodu. Natomiast pobrany z krwi test podwójny PAPP-A oraz pomiary wykonane podczas USG pozwalają na oszacowanie wystąpienia trzech trisomii – 21, 18 oraz 13.

Na tym etapie ciąży istniej także możliwość wykonania nieinwazyjnych testów NIPT. Badanie polega na pobraniu krwi matki. Jest bezpieczne zarówno dla ciężarnej jak i dla płodu.

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących badań wykonywanych w pierwszym trymestrze ciąży zapraszamy do kontaktu z naszymi placówkami.

Następna wizyta zalecana jest pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży.

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 14 t...
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 12 t...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A