Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (525 słów)

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 16 tydzień

 Ciąża - 16. tydzień ciąży

16. tydzień to czwarty miesiąc, a jednocześnie drugi trymestr ciąży. Jest to czas intensywnego rozwoju dziecka i coraz bardziej widocznych zmian u kobiety.

Jeśli jeszcze, przyszłe mamy nie miały odwagi podzielić się tą dobrą nowiną z przyjaciółmi, czy rodziną to jest to odpowiedni czas. Kobieta może zacząć odczuwać delikatne ruchy swojego maleństwa.

Początkowo mogą one przypominać wzmożone ruchy perystaltyczne jelit. Niektóre kobiety porównują je do łaskotania lub trzepotania skrzydeł motyla.

Zmiany w organizmie kobiety

W tym okresie ciąży brzuch szybko się powiększa, staje się coraz bardziej okrągły i widoczny. Niewielkim zmianom ulega również waga kobiety.

Samopoczucie przyszłej mamy powinno się poprawiać. Znikają już poranne mdłości i wzmożona senność, co przysparza więcej energii do działania. Niekiedy niektóre kobiety mogą skarżyć się na powstawanie nowych, nieprzyjemnych objawów, do których zaliczamy np. ból pleców, zgagę, niestrawność, zaparcia czy problemy z koncentracją.

W przypadku bólu pleców może pomóc fizjoterapeuta ureoginekologiczny specjalizujący się w pracy z kobietami w ciąży. Najlepszym sposobem, aby usprawnić pracę układu pokarmowego i zmniejszenie dolegliwości jest wyeliminowanie z diety produktów ciężkostrawnych oraz zwiększenie spożycia błonnika. Istotne jest, aby kobieta dbała o prawidłowe nawodnienie, a także o codzienną dawkę ruchu. Zalecane są spacery oraz lekkie ćwiczenia fizyczne, które nie tylko zmniejszą ból pleców, lecz również pomogą przygotować ciało do porodu. Przyszłym mamom w tym okresie może również towarzyszyć napięcie i swędzenie skóry, szczególnie w okolicach miejsc najbardziej narażonych na rozciąganie. Ulgę w tych dolegliwościach powinny przynieść odpowiednio dobrane kremy lub maści, w których wyborze można poradzić się farmaceuty.

W organizmie kobiety w ciąży krąży prawie dwa razy więcej krwi niż standardowo u kobiet niebędących w ciąży, z tego powodu mogą pojawić się widoczne obrzęki lub przekrwienie np. krwawienie z nosa lub dziąseł.

Rozwój dziecka

Płód ma na tym etapie ciąży 14 cm długości i waży około 200 g. W tym czasie rozwijają się odruchy u dziecka takie jak połykanie i ssanie. W dalszym ciągu kształtuje się układ nerwowy i zmysły. W płucach dziecka zaczynają również rozwijać się oskrzeliki.

Główka zaczyna coraz bardziej przypominać głowę noworodka; oczy znajdują się już na przodzie twarzy. Pojawiają się paznokcie, rzęsy i cienkie włoski na łuku brwiowym. Wydłuża się szyja, a broda już przestaje stykać z klatką piersiową. Powoli przygotowują się do pracy struny głosowe, a tarczyca zaczyna produkować hormony. Choć narząd słuchu ukształtuje się ostatecznie dopiero w późniejszych tygodniach to na tym etapie mały człowiek zaczyna słyszeć dźwięki, odbierając drgania docierające do jego skóry, i reagować na nie.

W 16. tygodniu ciąży zewnętrzne narządy płciowe są na tyle dobrze rozwinięte, że w wielu przypadkach można już ustalić płeć dziecka.

16. tydzień – jakie badania?

Na tym etapie ciąży możliwe jest wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych. Są one zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonywane są one z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT pomagają wykryć choroby genetyczne do których należą zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Dzięki wykonaniu tych testów możliwe jest równieżokreślenie płci płodu.

W naszych przychodniach istnieje możliwość wykonania testów wolnego płodowego DNA, w celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z naszymi placówkami.

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 17 t...
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 15 t...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A