Ciąża – 17. tydzień ciąży
17. tydzień ciąży to nadal drugi trymestr i jednocześnie koniec czwartego miesiąca ciąży. Maluszek intensywnie rośnie i przybiera na wadze. Dla wielu kobiet jest to najprzyjemniejszy moment. Dolegliwości ciążowe są mniej dokuczliwe, a przyszła mama może zacząć odczuwać pierwsze delikatne ruchy swojego dziecka.
Zmiany w organizmie kobiety
Kształt i rozmiar brzucha ciążowego na każdym etapie jest kwestią osobniczą. W 17. tygodniu ciąży brzuszek przyszłej mamy staję się coraz bardziej widoczny. Spowodowane jest to nie tylko intensywnym wzrostem maluszka, ale również powiększającą się macicą, zwiększającą się objętością płynu owodniowego oraz rozrastającym się łożyskiem.
Powiększający się brzuch i wzrost masy ciała może stać się powodem trudności w utrzymaniu równowagi ze względu na przemieszczenie się środka ciężkości, który przesuwa się do przodu oraz do góry.Zwiększony obwód brzucha często staje się także przyczyną problemów ze snem. Odpowiednią i wygodną pozycją do snu w ciąży jest spanie na lewym boku oraz podłożenie poduszki między nogami.
Wśród objawów dokuczliwych dla kobiety w tym okresie ciąży, wynikających z szybkiego wzrostu płodu są bóle brzucha oraz dolnej części pleców. Struktury otaczające i podtrzymujące macicę (więzadła i mięśnie) muszą się przystosować do jej dynamicznego przyrostu często powodując dyskomfort. Jeśli odczuwalny jest silny ból lub intensywne skurcze należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
W 17. tygodniu ciąży oprócz brzucha nadal powiększają się piersi. Skóra w tych miejscach jest wrażliwa, staje się swędzą, rozciąga się oraz mogą pojawić się rozstępy. Aby polepszyć kondycję skóry i złagodzić świąd przyszła mama powinna być dużo wody oraz stosować nawilżające balsamy, najlepiej rano i wieczorem.
Na tym etapie ciąży mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości ciążowe, wynikające z oddziaływania hormonów ciążowych. Najczęściej kobietom dokucza nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku, czyli zgaga. Zmiany hormonalne mogą powodować także nadmierne pocenie się, zachcianki pokarmowe, wzmożone napady głodu czy przebarwienia na twarzy.
Rozwój dziecka
W 17. tygodniu ciąży łożysko jest już w pełni rozwinięte i dostarcza dziecku duże ilości składników odżywczych. Dzięki temu płód intensywnie przybiera na wadze. W tym czasie u maluszka pojawia się i zaczyna być magazynowana także tkanka tłuszczowa. Proces ten będzie trwał aż do porodu.
Układ kostny ulega w dalszym ciągu mineralizacji, a stawy zostają wzmocnione. Ruchy płodu są bardziej dynamiczne, a przyszła mama może zacząć odczuwać delikatne łaskotanie w brzuchu.
Na twarzy płodu kształtują się rysy. Wyraźnie widać nos, uszy oraz oczy, choć powieki są nadal zamknięte. Pojawiają się brwi oraz rzęsy. Na skórze dłoni tworzą się bruzdy, zaś na palcach unikalne linie papilarne.
Narządy płciowe wewnętrzne i zewnętrzne są już wykształcone i uformowane. Płeć dziecka zdeterminowana jest już od momentu poczęcia. Jednak określenie jej w stu procentach jest możliwe dopiero na późniejszym etapie ciąży. W przypadku, kiedy maluszek odpowiednio ułoży się podczas badania ultrasonograficznego w 17. tygodniu ciąży lekarz może określić płeć.
U płodu rozwijają się zmysły. Maluch zaczyna słyszeć dźwięki dobiegające z zewnątrz, uczy się ich oraz reaguje na nie. To odpowiedni moment, aby rodzice budowali więź z dzieckiem. Na maluszka, oprócz głosu rodziców pozytywnie wpływa także muzyka. Zalecane są klasyczne dźwięki, ale jeśli przyszła mama relaksuje się przy mocniejszych nutach to również dziecku będzie sprawiać to przyjemność.
17. tydzień ciąży – jakie badania?
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podczas kolejnej wizyty kontrolnej między 15. a 20. tygodniem ciąży lekarz ginekolog przeprowadzi badanie podmiotowe i przedmiotowe, oceni ryzyko ciążowe, a także wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała. Przed wizytą należy zrobić morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu.